Herald Sun Tour aneb bitva Frooma s Chavesem?

nabor

Období australských závodů je takřka za námi. Ještě nás čeká však jeden – Herald Sun Tour. Největšími favority jsou Chris Froome a Esteban Chaves.

Sezóna pravidelně startuje sérií australských závodů, na které navazují arabské závody (Dubai Tour, Abu Dhabi Tour atd.). Po australských šampionátech, Tour Down Under a Cadel Evans Great Ocean Road Race nás čeká poslední australský závod tohoto roku. Herald Sun Tour sice není součástí kalendáře World Tour, ale i tak se můžeme těšit na atraktivní závodění.

Favorité

Favorit číslo jedna je obhájce prvenství – Chris Froome. Loni zde ovládl královskou etapu a společně se svým týmovým kolegou Peterem Kennaughem dominovali celému závodu. Kennaugh ve startovní listině letos není. Toho by mohla nahradit nová posila Sky – Kenny Elissonde.

Froome prohlásil, že obhajobu mu bude nejvíce ztěžovat Esteban Chaves. Někteří pokládají Chavese za ještě většího favorita než Frooma. Chaves totiž prokázal formu druhým místem celkově na Tour Down Under, za to kondice Frooma v této části sezóny je nejistá. I za Kolumbijcem bude stát silný tým. Úlohu hlavního domestika by měl převzít v týmu Orica Simon Gerrans.

Hledat dalšího favorita je těžké při přítomnosti jezdců, kteří dohromady posbírali devět pódiových umístění z Grand Tour, ale zaskočit je může Janier Acevedo z týmu UnitedHealthcare, Pavel Brutt z Gazpromu nebo Ian Bibby z týmu JLT Condor, kterému se podařilo vyhrát v úvodu sezóny menší australský závod – Mitchelton Bay Cycling Classic, kde však porazil i tým Orica v čele s Calebem Ewanem.

Prosadit se pak budou snažit méně známí Australané, pro které je to poslední příležitost zazářit na domácí půdě, a také Novozélanďané, kteří nemají do Austrálie daleko.

Adepty na etapová prvenství v hromadných dojezdech jsou pak Danny Van Poppel (Sky), Leigh Howard (Aqua Blue Sport) a rychlý je i Simon Gerrans (Orica).

Trasa

Závod odstartuje prologem na 2,1 kilometrů v Melbourne.

K první etapě se jezdci přesunou asi o 250 kilometrů dál do města Wangaratta. Etapa bude měřit necelých 170 kilometrů a zakončí ji výšlap do stoupání s převýšením asi o 800 metrů do národního parku Falls Creek.

Druhá etapa započne v Mount Beauty a končí v Beechworth. Na jezdce nedaleko před cílem čeká krátké stoupání, ale i tak by měla převážná část pelotonu dojet pohromadě.

O den později čeká na jezdce zřejmě profilově nejlehčí etapa. Ale zdání klame. Jezdcům jí mohou ztížit vysoké teploty. Třetí etapa bude měřit 165,6 kilometrů a povede mezi městy Benalla a Mitchelton.

Závěrečná čtvrtá etapa by pak měla rozhodnout o celkovém vítězi. Ta se pojede na čtyři okruhy okolo Kinglake. Oproti ostatním etapám je kratší, měří 121 kilometrů, ale jezdci v ní také nastoupají nejvíce metrů.