Hattrick Tadeje Pogačara na Il Lombardia je dokonán!

nabor

Také 117. ročník závodu Kolem Lombardie vyhrál Slovinec Tadej Pogačar (UAE Team-Emirates) a dokonal tak svůj hattrick v tomto monumentu po vítězstvích v minulých dvou letech. Tentokrát dojížděl do cíle sám, i když s křečemi v nohou. Druhé místo si vyspurtoval Andrea Bagioli (Soudal-QuickStep) a třetí po mnoha peripetiích Primož Roglič (opouštějící Jumbo-Visma směr Bora-hansgrohe).

Letošní závod padajícího listí měl směr z Coma do Bergama a dělku 238 km. Bohužel hned v začátku závodu postihl pád jednoho z velkých favoritů – Remca Evenepoela (Soudal-QickStep). V závodě však pokračoval, stejně jako se o 150 km dále z pádu zvedli Richard Carapaz a Esteban Chávez (oba EF Education-EasyPost) spolu s Mikelem Landou (Bahrain-Victorious) a Michaelem Woodsem (Israel-PremierTech).

Už před stoupáním na Madonnu del Ghisallo se vytvořil devítičlenný únik, který dosáhl náskoku až 4,5 minuty. Jeho osud se začal naplňovat na předposledním velkém stoupání.

Stoupání Zambla Alta

Stoupání, jež v součtu měří 35 km, bylo vypsáno přes Passo della Crocetta (11,6 km s průměrem necelých 6%) na vrchol Zambla Alta (10 km do průměrných 3,3%). Tam začali z úniku odpadat Mattia Bais (Eolo-Kometa), Samuele Battistella (Astana), Simon Geschke (Cofidis), Paul Ourselin (TotalEnergies) a Alex Tolio (Green Project-Bardiani), a naopak na čele tvrdil tempo Ben Healy (EF). S ním se ještě vezli Oscar Onley (DSM-firmenich) a Nicolas Prodhomme (AG2R), ale nejdéle mu stačil Martin Marcellusi (Green Project-Bardiani). Čelo pelotonu zatím vezl Jan Tratnik (Jumbo-Visma).

Stoupání Passo di Ganda

V nájezdu na poslední velké stoupání s parametry 9 km do průměrných 9% měla dvojice na čele k dobru ještě 45 vteřin, ale po třech kilometrech byla postupně dojeta. Tempo pelotonu převzali za Jumbo Wilco Keldermann, za UAE Diego Ulissi a Rafal Majka, vidět byl i Aleksandr Vlasov z Bory. Sedm kilometrů před vrcholem nastoupil Adam Yates (UAE) a s ním Julian Alaphilippe (Soudal-QuickStep), avšak ten byl vzápětí stažen k trápícímu se Evenepoelovi. O dostižení Yatese se postaral především Attila Valter (Jumbo), jenže tím byli domestici Primože Rogliče vyčerpáni.

Tempo Adama Yatese pomohlo vyselektovat skupinu favoritů. QuickStep vyslal dopředu Andreu Bagioliho a Fausta Masnadu, ve dvou byli i jezdci Jayco-AlUla Simon Yates a Chris Harper, po pádu se vrátili Richard Carapaz a Michael Woods, dobrou formu v kopci ukazoval Vlasov a Carlos Rodríguez (Ineos-Grenadiers). Dva největší favorité Pogačar a Roglič se drželi na konci skupiny, pak si však Pogačar najel před další dva jezdce a znenadání vyrazil za malou čelní skupinkou vedenou jeho týmovým kolegou Adamem Yatesem. Dva kilometry pod vrcholem ji předjel a zaútočil. Zavěsil se za něj pouze Vlasov, jenž mu po chvíli i vystřídal. Na chvostu skupiny pronásledovatelů si naopak Primož Roglič musel zalepovat díry sám a při zahájení sjezdu z Passo di Ganda měl ztrátu na Pogačara několik desítek metrů.

Posledních 30 kilometrů

Sjezd z Passo di Ganda je ovšem parádní disciplínou Tadeje Pogačara. Jeho náskok postupně stoupal z 25 vteřin až k jedné minutě. Ve skupině pronásledovatelů se ani v následující 10tikilometrové rovině příliš nespolupracovalo, tahal pouze Carlos Rodríguez a Aleksandr Vlasov, bratři Yatesové, Bagioli a Roglič se jen vezli. Na rovině přišel kritický okamžik vedoucího Pogačara, když ho postihly křeče do obou stehen, ale zakřičel si do vysílačky pro nutriční podporu (která bude tým stát nějakou pokutu) a bolesti překonal. Začínal už tušit reálnou možnost svého třetího vítězství. Nezastavilo ho ani prudké kilometrové stoupání do historického jádra Bergama, obsypaného davy téměř nepříčetných diváků.

Když se ve vysílačkách ozvala zpráva o křečích Tadeje Pogačara, zvýšila se i aktivita ve třetí skupině, v níž se vzpamatoval Remco Evenepoel. Bylo ale už pozdě. Slovinský fenomenální jezdec si dojel sólově pro třetí vítězství na Lombardii a přidal si ho k letošnímu triumfu na Kolem Flander. Druhé místo si ze skupiny vyspurtoval Andrea Bagioli, vítěz čtvrtečního Gran Piemonte, a třetí Primož Roglič, který odchází z týmu Jumbo-Visma, i když nakonec nedojde k připravované fúzi s belgickým týmem Soudal-QuickStep. Svůj poslední závod profesionální kariéry před nadšenými diváky dojel se ztrátou téměř 9 minut Thibaut Pinot (Groupama-FDJ).

/Zdroj obrázku: Getty Images/