Giro uzavřela výhra Muzic. Zdáli ji sledovala růžová Anna van der Breggen


Giro Rosa 2020 je v cíli. Jeho vítězkou se po soustředěném výkonu stala Anna van der Breggen. Etapovou výhru vydobyla ze skupiny uprchlic Évita Muzic. Celkové třetí místo těsně před Cecilií Uttrup Ludwig uhájila Elisa Longo Borghini.

Měla vyhrát zdatná vrchařka. Ale z hlavního pole, nebo z úniku? Ten utvořila po 25 kilometrech početná skupina. V nestabilní sedmadvacítce nemohla chybět Itálie (Magnaldi, Guderzo, Ragusa, Tomasi, Rossato, Marturano, Sanguineti) a Nizozemí (Stultiens, van Dijk). Jely tam i Ruth Winder, Brodie Chapman, Arlenis Sierra, Évita Muzic či Maria Novolodská.

V průběhu závodu často převládal chaos, právě kvůli množství odpadlic z čela (případně zase navrátilek) a též výpadků rádia v nepříznivém terénu. Když však 20 kilometrů od cíle náskok stále převyšoval čtyři minuty a počet uprchlic dvacítku, šlo pro dané dámy o ty nejlepší zprávy.

Dění v pelotonu bylo až nečekaně klidné. Mírnější sklony nepřály velkým akcím a hlavní atrakcí dne měl být souboj dvou závodnic čela zeleného pořadí, Cecilie Uttrup Ludwig a Elisy Longo Borghini, o celkově třetí místo, na nějž se včera o dvě sekundy vklínila Italka. Do závěrečného výšlapu (6,6 km, 3,7 %) jako první najela čtyřka Sierra, Stultiens, Tomasi, Sanguineti (ta předtím krátce útočila také sólově), ale další závodnice měla v patách. Peloton měl zhruba 40 členek a ztrátu stále 4:40.

Na začátku stoupání poodjely Stultiens a Sierra, ovšem to už se na ně řítila lokomotiva Brodie Chapman, táhnoucí za sebou mj. vůz první třídy, týmovou kolegyni Évitu Muzic. Palivo došlo Australance na metě dvou kilometrů, načež zbylá osmička vytvořila aerodynamicky velmi neefektivní útvar, v němž jedna hlídala druhou.

1,3 kilometrů: rytmus mění Ellen van Dijk. Po ní v tempu pokračuje Niamh Fisher-Black. Zkouší to Erica Magnaldi. Na posledním kilometru už je jich jen sedm – odpadá Eugenia Bujak. Poslední půlkilometr: opět zrychlila Magnaldi, ale mnohem víc sil měla Fisher-Black. Jejího ataku se dokázala bezprostředně zachytit jen Évita Muzic a byla to právě ona, jež na poslední desítkách metrů ladně proplula po levoboku mladé Novozélanďanky.

Čekalo se už jen na příjezd top favoritek, v jejichž skupině z čela vše zkušeně kontrolovala Anna van der Breggen. 600 metrů od cíle přišla očekávaná a působivá akcelerace Cecilie Uttrup Ludwig, ale Elisa Longo Borghini si slabou chvilku nevybrala. Obě dojely dvě sekundy před strojovým tempem Anny van der Breggen.

Slova vítězek? Ta etapová: „Cítím se skvěle. Moje první výhra a hned na takovém závodě. Normálně jsem tu pro Cecilii, ale dnes jsem se dostala do úniku. Brodie udělala fantastickou práci a jsem za sebe i tým velmi šťastná.“ A Anna van der Breggen: „Samozřejmě mám velkou radost z výhry na Giru. Dnes to ale bylo hlavně o týmu, já vlastně moc pracovat nemusela. Je to výhra týmu. Jsem ve formě a už se těším na mistrovství světa!“

Muzic se díky dnešnímu úspěchu posunula do top 10 a na druhé místo bílé klasifikace, za její jasnou vládkyní Mikaylou Harvey. Ta dojela celkově pátá. Před ní se vešly Cecilie Uttrup Ludwig, jež sice s Elisou Longo Borghini těsně prohrála duel o bednu, ale zase ji porazila ve vrchařské klasifikaci. Bramboříkovou královnou se stala celkově jedenáctá Marianne Vos a růžový trikot patří před Kasiou Niewiadomou Anně van der Breggen, pro kterou jde o třetí výhru na Giro Rosa. Markéta Hájková dnes 46. a celkově 62.

Ze samotného závodu je to vše. V pondělí se však můžete těšit na shrnutí veškerého dění (nejen) na úrovni Women’s WorldTour od jejího srpnového restartu a vlastně již od příprav na jeho propuknutí.

9. etapa odstartuje 1.1.1970 z . dlouhá km startuje v 10:30. Předpokládaný dojezd je v 17:25.