Giro se vrací na Etnu. Kdo ukáže nejlepší formu?

nabor

Je to teprve rok a den, co davy v úbočí nejvyšší evropské činné sopky tleskaly Janu Polancovi, vítězi 4. etapy loňského Gira. Pro letošek se cíl sesunul do 1736 metrů nad mořem, výzva první horské etapy závodu ale zůstává.

6. etapa profil Giro dItalia 2018Že to dnes bude hodně do kopce, naznačí hned úvodní kilometry. Startovní město Caltanissetta (kterému jeho zajímavé jméno, původně znamenající „Pevnost žen“, propůjčili Saracéni) je druhým nejvyšším centrem provincie na Sicílii, dějiště první sprinterské prémie Enna (135,3 km od cíle) je pak dokonce nejvýše položeným hlavním městem provincie v Itálii. Celkově ovšem profilu až k Etně dominuje klesání.

Etna - profil dojezdu 6. etapy Giro d'Italia 2018Zatímco loni nájezd pod prémii začal v 466 m n. m., tentokrát startuje 39,1 km před cílem v nejnižším bodě trasy Ponte Barca, 63 metrů nad mořem. Klasifikovaných je posledních 15 kilometrů s průměrem 6,5 %. Etna jako taková sahá 3329 metrů nad mořskou hladinu a díky své unikátní přírodě je již pět let na seznamu UNESCO. Soptí nicméně vesele již stotisíckrát déle; a přestat zatím neplánuje.

Vyhraje stejně jako před rokem únik, anebo top favorité? Nepodceňujme rozhodně Jana Polance. První horský dojezd vyhrál mladý Slovinec nejen loni, ale i při předchozí účasti na Giru v roce 2015. Do úniku jej však tým BMC asi nepustí – tam raději uvidí někoho hlouběji v celkovém pořadí, třeba Bena Hermanse, Johna Darwina Atapumu či Giulia Cicconeho.

Pinot, Yates, Dumoulin, Pozzovivo, Woods, Aru, možná Froome a proč ne Bilbao nebo Wellens. I taková jména by mohla slavit z pelotonu. Na solidní 21. pozici vstupuje do vrchařského klání pravá ruka lídrů stáje Mitchelton-Scott Roman Kreuziger, naopak stý Jan Hirt už je ze hry o dobré celkové umístění.

Šestá etapa Giro d’Italia 2018 začíná ve 12:50 (nultý kilometr ve 12:55). Přenosy se připojí záhy. Dojezd je odhadován na 17:14.

Tipněte si vítěze etapy v soutěži na našem Facebooku!