Giro míří do Imoly. Spurtu stojí v cestě Tre Monti

nabor

214 kilometrů dlouhá dvanáctá etapa Giro d’Italia 2018 nabídne na dohled od Jadranu spoustu roviny. Jedinou vrchařskou prémii dne ale najdeme necelých osm kilometrů od cíle a hromadný dojezd tak ani dnes není zaručen.

12. etapa profil Giro dItalia 2018Závod se sune stále blíž k horám severu. Z Marche se vydá kolem San Marina do regionu Emilia-Romagna. Ten patří k nejbohatším v Evropě a nepřekvapí, že tentokrát uvidíme mnohem více měst. Ancona, Fano, Pesaro, Rimini, Cesena, Forlì, Faenza i cílová Imola – zde všude žije přes 50 tisíc dvounohých tvorů, jimž říkáme lidé. Dobrou zprávou pro peloton je, že by nemělo moc foukat. Zato déšť se vyloučit nedá.

Dojezd 12. etapy Giro d'Italia 2018Mokré nebo ještě hůře kropenaté silnice mohou závěr pořádně zkomplikovat. Cyklisté poprvé dorazí na autodrom v Imole více než 15 kilometrů před cílem. Za další tři kilometry začne nepravidelný výjezd na „čtyřku“ Tre Monti (4,35 km, 4,2 %). Arytmický je taktéž sjezd, končí nicméně až 850 metrů od cíle při nájezdu na autodrom. V roce 2015 tu slavil Ilnur Zakarin, ale to se Tre Monti jelo hned čtyřikrát.

Na 17. květen připadá světový den vysokého krevního tlaku. Obvykle jde o prevenci, v případě ředitelů spurterských týmů půjde spíše o oslavu. Na papíře závěr kontrolovat lze. Nezapomínejme však, že se poslední dvě etapy festovně závodilo a tempo musejí vydržet i samotná sprinterská esa. Mluvíme tu pochopitelně především o Eliu Vivianim, Samu Bennettovi a Sachu Modolovi.

Překvapit silnou trojku mohou jednak trochu méně zvučná jména jako Bonifazio, van Poppel či Venturini (který by Tre Monti měl zvládnout v pohodě a je černým koněm dne), ovšem také borci jako Mohorič, Martin, Conti nebo Roelandts.

Dvanáctá etapa Giro d’Italia 2018 začíná ve 12:05 (nultý kilometr ve 12:15). K prvnímu průjezdu Imolou dojde kolem 16:50 a cílem by měl vítěz projet v 17:14. Jeho průměrnou rychlost odhadují organizátoři na 43 kilometrů v hodině.

Kdo ovládne etapu? Tipněte si na našem Facebooku!