Absolutní šok! Keisse vyhrál finále Gira

nabor

Giro d’Italia skončilo. Závěrečnou etapu ovládl z úniku Iljo Keisse! Nizzolo si pohlídal červený dres. König zůstal přes technické problémy šestý.

Projížďka úvodních kilometrů

Etapa začala v uvolněném duchu. Po velmi rychlém Giru, které ovlivnily mnohé pády, byly šťastní nejen nositelé trikotů, ale v podstatě všichni přeživší ze závěrečných dvou brutálních etap. Ještě včera šlo o vše, bojovalo se dokonce i o symbolickou magliu nera, tedy titul posledního jezdce celkového pořadí, když zastavení krátce před cílem stálo 500 švýcarských franků (asi 12 500 korun) Marca Coledana. To dnes již mělo jít „jen“ o souboj spurterů a změnu nálady v pelotonu dobře dokumentuje včerejší facebookový post Leopolda Königa, v němž se radoval z opětovného shledání s odříkaným jídlem i pitím a zadoufal, že ho „zítra do toho Milána dotlačí“. Vůbec nejšťastnější dvojicí však byl růžový Alberto Contador a jeho chlebodárce Oleg Tinkov. Španěl si jel pro druhou výhru na Giru (sám si nárokuje i třetí, ač byl diskvalifikován) a první polovinu kýženého doublu s Tour de France.

Prémie! Závodíme?

Až 95 kilometrů před cílem se začalo výrazněji závodit. 3,5 kilometru před první sprinterskou prémií dne převzalo tempo BMC, vyslalo vpřed spolu s dvěma domestiky bojovníka o červený dres Gilberta a ten získal na prémii 20 bodů. Za ním zkontroloval druhé místo Modolův muž Richeze. V pelotonu to byl sám Modolo, kdo si dojel pro maximum zbylých bodů. Italská stáj si pohlídala také následný útok Gretsche s Domontem a zase se trochu zvolnilo.

Dlouho poté jen relativně pasivně kontroloval situaci Tinkoff-Saxo. Po nájezdu na milánské okruhy se konečně vpřed vrhli Keisse s Durbridgem, atmosféra nicméně zůstávala ospalá, prémii snadno získal Keisse a v pelotonu nikdo nevyzval na souboj Nizzola. Defekt postihl Leopolda Königa, stejně tak Hausslera a Gilberta. Sky stáhlo své jezdce k šestému muži celkové klasifikace a nastal zmatek.

Zmatek přeje senzaci

Na poslední desítce to nakonec musela být Kaťuša a Lotto-Jumbo s IAM, které zavelely k akci, jež už musela přijít. Peloton se rozpojil, naprosto chyběla organizace. 32 sekund 5,4 kilometrů před cílem! Kdo by odhadl takové drama? Tři kilometry před páskou dokonce tempo opadlo natolik, že zaútočil Gretsch, a snad až to vyprovokovalo Giant k úsílí.

Jenže ani Giant, ani Trek to nezvládl. Keisse už na posledním kilometru silně taktizoval a to mu vyneslo senzační triumf. Nizzolo uhájil prim mezi spurtery, když třetí místo ve 21. etapě bral také překvapivě Kluge. Čas Leopoloda Königa byl neutralizován a udržel tak šesté místo celkově.

21. etapa Giro d’Italia 2015

P. Jméno Tým Čas
1 Iljo Keisse Etixx 4:18:37
2 Luke Durbridge Orica 0
3 Roger Kluge IAM 9
4 Alexander Porsev Kaťuša 9
5 Giacomo Nizzolo Trek 9
6 Luka Mezgec Giant 9
7 Elia Viviani Sky 9
8 Moreno Hofland Lotto-Jumbo 9
9 Davide Apollonio Androni 9
10 Elia Favilli Southeast 9

Celkové pořadí Giro d’Italia 2015

P. Jméno Tým Čas
1 Alberto Contador Tinkoff-Saxo  88:22:25
2 Fabio Aru Astana  1:53
3 Mikel Landa Astana  3:05
4 Andrey Amador Movistar  8:10
5 Ryder Hesjedal Garmin-Cannondale  9:52
6 Leopold König Sky  10:41
7 Steven Kruijswijk Lotto-Jumbo  10:53
8 Damiano Caruso BMC  12:08
9 Alexandre Geniez FDJ  15:51
10 Jurij Trofimov Kaťuša  16:14