Giro d’Chaos? Favorita bez týmu Rogliče čeká další test

nabor

Po včerejší celodenní námaze se peloton Gira vydá znovu do hor. Pět klasifikovaných a jedno neklasifikované stoupání budou ve stínu Mont Blancu novou výzvou pro růžového Polance i pro Rogliče, který přes útoky ze všech stran stále drží nejlepší karty.

Žádnou kratší etapu – vyjma časovek – v letošním itineráři nenajdete. Stejně tak v Itálii nehledejte menší a malebnější kraj či kraj jazykově rozmanitější. Polovina z asi 125 000 obyvatel Údolí Aosty hovoří franczousky, italsky a ještě valdôtainským nářečím franko-provensálštiny. To se projeví i v názvech prémií. Cyklisty čekají postupně „dvojka“ Verrayes (6,7 km, 8 %), „jednička“ Verrogne (13,8 km, 7,1 %), „dvojka“ Truc d’Arbe (8,2 km, 7 %), sprint v La Salle (2 km, 7,8 %), „jednička“ Colle San Carlo (10,5 km, 9,8 %) a finiš na „trojku“ v Courmayeur – tři kilometry do 6 %, mírnějších posledních pět kilometrů.

Colle San Carlo - klíčové stoupání 14. etapy Giro d'Italia 2019Dojíždět se bude k velkorysé, prý dokonce světově nejdražší lanovce Skyway Monte Bianco. Tam však budou jen dopsány započaté příběhy. Úvodních 38 kilometrů poslouží vzniku úniku a jezdce, kteří neudrží tempo pelotonu, vystaví potížím s časovým limitem (zřejmě kolem 50 minut). Následovat bude prostor pro taktické manévry. Na extrémně náročném Colle San Carlo (viz profil) se pak může zlomit celé Giro.

14. etapa Giro 2019V prekérní situaci se začíná ocitat Primož Roglič. Už dvakrát musel v závěru etapy vystačit bez týmových kolegů a do ještě větší izolace ho sevřel konflikt s Nibalim. „Tímhle způsobem Giro nevyhraju, ale on také ne,“ tak zněl včerejší vzkaz od „Žraloka z Messiny“. Dál útočit chce Movistar s Landou a Carapazem, zlepšit náladu si zkusí López. Schopnost regenerace musí osvědčit Zakarin s Mollemou. Také Majka se ve 13. etapě vydal ze všech sil.

Černí koně? Ciccone byl včera famózní. Nieve získá po ztrátách Yatese ještě víc svobody, totéž Chaves. Uvidíme, zda zaútočí Sosa, nebo bude dál k ruce Sivakovovi. Stále zajímavěji se jeví Sam Oomen. Sunweb zůstal v pátek mezi poraženými, ale mladý Nizozemec si stihl trochu orazit. Zisk etapy je nyní prioritou. Podobně bude smýšlet Cattaneo.

Čtrnáctá etapa Giro d’Italia 2019 startuje ve 13:15. Druhé stoupání, Verrogne, začne asi o hodinu později. Kolem čtvrté se bude projíždět bonifikačním sprintem v La Salle. Dojezd jako vždy, dnes zhruba čtyři hodiny od startu etapy.

Soutěž