Giro 2023: Ben Healy zvítězil, Primož Roglič zahrozil.

nabor

Po nástupu v prudkém krátkém stoupání a padesátikilometrovém sólu vyhrál 8. etapu Giro d’Italia 2023 Ir v dresu EF Education-EasyPost Ben Healy. Primož Roglič v posledním kopci dostal poprvé pod tlak favorita Remca Evenepoela.

Zvlněná etapa přes nižší oblast Apenin se v první polovině zdála opět nudná. Zuřil ovšem boj o vytvoření úniku, v němž nejvíc práce odvedl během prvních 70 kilometrů právě Ben Healy. Třináct jezdců držel peloton na čtyřech až pěti minutách kvůli jednomu z uprchlíků Warrenu Barguilovi (Arkéa Samsic), který ztrácel 6:39 minuty.

Skupina favoritů ale ani dnes nejevila známky snahy únik sjíždět a tak Ben Healy, jenž není zrovna výbušným sprinterem, neváhal. V prvním výjezdu na Cappuccini (necelé 3 km do 8%) nastoupil kolegům v úniku a zbytek trati absolvoval sám. Zapsal si tak ve svých dvaadvaceti letech první grandtourové etapové vítězství a vyšperkoval svou jarní sezónu (druhé místo na Amstelu i Brabantském šípu, čtvrté na Lutychu).

Velkou radost si udělal i Derek Gee, Kanaďan ve službách izraelského týmu, když si v očesané skupince pronásledovatelů vyspurtoval druhé místo a porazil Filippa Zanu (Jayco AlUla).

Primož Roglič ubral z náskoku Remca Evenepoela 14 sekund

Na druhý výjezd na Cappuccini si připravilo akci Jumbo-Visma. O etapovém vítězi bylo rozhodnuto, Ben Healy se v tu dobu už neohrožen blížil do cíle a peloton ztrácel kolem šesti minut. Roglič nastoupil v jedné ze serpentin a za něj se zavěsil jeden z lídrů Bory-hansgrohe Lennard Kämna a také muž v růžovém – Andreas Leknessund (DSM). Mimochodem poměrně dlouho mu stačil a ukázal, že ani jeho formu nelze brát na lehkou váhu. Remco Evenepoel (Soudal-QuickStep) si prozatím v klidu nechal malou mezeru. Až po několika stovkách metrů jakoby uvěřil hrozícímu nebezpečí a zrychlil. „Udělal“ Kämnu i Leknessunda, ale pak zvadl, přehnali se přes něj jezdci Ineosu Tao Geoghegan Hart a Geraint Thomas, a vrchol stoupání jej zastihl s poměrně velkým odstupem za trojicí Roglič – Hart – Thomas. V dojezdu se mu sice podařilo mezeru ještě výrazně zmenšit, ale určitě pochopil, že v těžkých kopcích musí s Primožem počítat. Zítra má ovšem možnost svůj náskok opět navýšit – na programu je zásadní zcela placatá časovka na 35 kilometrů. Do ní bohužel už nenastoupí další favorit, Filippo Ganna (Ineos), jenž musel odstoupit kvůli pozitivnímu covid testu.

/zdroj obrázku: Getty Images/