Evenepoel časovku vyhrál, ale Giro bude ještě napínavé

nabor

Favorizovaný Remco Evenepoel (Soudal-QuickStep) časovku sice vyhrál, ale už ne výkonem mimo tento svět. Na paty mu těžce šlapali Geraint Thomas i Tao Geoghegan Hart, a při zjevné síle celého týmu Ineos-Grenadiers bude Giro d’Italia 2023 v kopcích ještě nadmíru zajímavé. Ani Primož Roglič (Jumbo-Visma) ještě rozhodně nesložil zbraně.

Rovinatá časovka na 35 kilometrů mezi městy Savignano sul Rubicone a Cesena, na mokrém asfaltu i kostkách ve městě, byla oproti předpokladům plná překvapení. Křeslo slávy si docela dlouho užil Bauke Mollema (Trek-Segafredo) s časem 42:23 minut. Témeř o celou minutu ho překonal francouzský šampión v časovce Bruno Armirail (Groupama-FDJ), aby ho vzápětí rozdílem 4 sekund sesadil jeho týmový kolega Stefan Küng. Tenhle věčný smolař však nakonec získal jen bramborovou medaili.

Na prvním mezičase porazili Stefana Künga o 3 a 4 vteřiny jezdci Ineosu Tao Hart a Geraint Thomas, v cíli to bylo pro oba ještě o vteřinku méně. To už ale bylo z mezičasů zjevné, že Remco Evenepoel nedosáhne dnes času mimo lidské chápání. Na 13. kilometru porážel Thomase jen o 11 sekund, na 23. kilometru už jen o 2 sekundy! V cíli byl Remco o pouhou a jedinou vteřinku lepší než Geraint Thomas!

Své příznivce na prvních deseti kilometrech vyděsil Primož Roglič. Z neoficiálního měření vyplývalo, že ztrácí na Remca Evenepoela 27 sekund! To vypadalo do cíle na více než minutu, kterou Slovinec před etapou předpokládal. Na oficiálním mezičase na 13. kilometru byla jeho ztráta sice už 31 sekund, ale pak se lokomotiva jménem Roglič začala rozjíždět.

Po dojezdu Remca Evenepoela v čase 41:24 bylo jasné, že časovka navzdory všem odhadům Giro nerozhodla. Roglič ztratil jen 17 sekund a v celkovém pořadí je třetí s odstupem 47 sekund. Evenepoel se oblékl do růžového, ale má ještě další ostré pronásledovatele – tým Ineos, jehož jezdci Thomas a Hart jsou na 2. a 4. místě s mankem 45, resp. 50 vteřin. Dosavadní lídr pořadí Andreas Leknessund (DSM) spadl na 6. místo a má ztrátu 1:07 stejně jako pátý João Almeida (UAE).

/zdroj obrázku: Getty Images/