Giro 2015 z pohledu Romana Kreuzigera

nabor

Na startu 98. ročníku Giro d’Italia byl mimo jiné i český reprezentant Roman Kreuziger. Roman se zpočátku italské Grand Tour pohyboval v popředí celkového pořadí, ale po konci druhého týdne jej začaly sužovat zdravotní problémy. Nejprve jej při časovce postihlo zranění hýžďového svalstva, načež následovala i střevní viróza. Kreuziger však boj s nemocemi nevzdal a Giro dokončil na 28. místě, přičemž pomohl splnit cíl, tj. dovést Alberta Contadora v růžovém do Milána.

Začátek byl dobrý, ale pak přišly trable

První týden byl z pohledu Romana ideální, neboť se pohyboval v první desítce průběžného pořadí a nic nenasvědčovalo tomu, že by mohlo být něco jinak. Postupně mu odpadli i soupeři, především odstoupení jednoho z adeptů na celkový triumf Australana Richie Porta hrálo nejen Kreuzigerovi, ale celému týmu Tinkoff-Saxo, do karet. Ve 14. etapě přišla časovka jednotlivců a tam se projevily první problémy a další nesnáze na sebe nenechaly dlouho čekat, což sám Roman potvrzuje:

Prvních deset dní bylo dobrých. Pak přišla časovka a problémy s hýžďovými svaly. Po etapě do Apriky přes Mortirolo po druhém dni volna jsem onemocněl. Dostal jsem střevní chřipku a bylo to hodně těžké.

Tyto problémy způsobily i to, že člen stáje Olega Tinkova uvažoval o konci na Giru, nakonec však v něm zůstal závodnický duch a svoji dvanáctou Grand Tour dokončil, i když s nelichotivým postavením v celkové klasifikaci.

Cíl splněn

Roman však na Giro nejel jako lídr, ale jako superdomestik pro Alberta Contadora, který si účinkování českého borce sám přál. Jenže na „El Pistolera“ jel nejen Roman, ale vlastně celá stáj, která vždy byla obklopená okolo svého lídra a snažila se chránit růžový trikot od jeho získání až do cíle v Milánu.

Z týmového pohledu to dopadlo na jedničku, protože Alberto vyhrál, což byl náš cíl. Je to velký úspěch a jako tým na tom taky máme zásluhu, protože jsme se snažili být co nejvíc kolem něj.

Kritický poslední týden

Jak již bylo zmíněno ve třetím týdnu Gira postihly Romana střevní potíže, ze kterých se několik dní nemohl dostat a jak sám říká:

Byl jsem hodně oslabený, večer jsem měl i teplotu. Kdykoliv jsem se roztočil do plných obrátek, energie strašně rychle ubývala.

V poslední etapách se však již cítil lépe, jenže oslabené tělo ještě nezavdalo podnět k tomu, aby začalo fungovat v normálním rytmu a tak se Roman až cílového města na severu Itálie trápil a to především v kopcích.

Alberto ukázal velkou sílu

I přes svůj handicap se snažil svému lídrovi pomáhat, ale vzhledem k jeho stavu jej bylo vidět v popředí pouze v části rovinaté. Jakmile se pustil do hor, tak mu síly ubývaly rychleji, než by si sám představoval a Alberta nechával napospas soupeřům, především stáje Astana. Jenže Contador přes všechny nástrahy přešel a růžový trikot udržel až do cíle. Odolnost „El Pistolera“ člena stáje Tinkoff-Saxo pochválil slovy:

Alberto ukázal velkou sílu, dokázal si pokaždé poradit.

Díky arbitráži přijde o Tour

Po Giru si Kreuziger zajede na chvíli do České republiky a začne s regeneračním tréninkem. Asi po týdnu by mohl začít polykat normální tréninkové jednotky. Do toho jej čeká 10. června 2015 Sportovní arbitrážní soud v Lausanne (více v článku: Kreuziger nejspíš zase přijde o Tour! Náhoda?), na který se během závodu nesnažil myslet, což bylo na jeho výkonu i vidět. UCI však dostala na vyjádření výjimku, takže je pravděpodobně v uvedený den neuvede. S odpovědí si protistrana Romana Kreuzigera může dát na čas, protože na ni má celý měsíc. To s největší pravděpodobností způsobí, že útok Alberta Contadora na vítězství na Tour de France 2015, se obejde právě bez rodáka z Moravské Třebové, jenž si přeje:

Ale my bychom samozřejmě byli radši, kdyby to oznámili dřív.

Přejme tedy Romanu Kreuzigerovi v jeho boji proti mocnosti štěstí a do dalších závodů hodně úspěchů.

1 komentář

  1. Ja i moje zena jsme velkymi fanousci Romana.Prejeme mu zdravi a tesime se ze,ho uvidime na Tour

Comments are closed.