Geschke vyhrál hlavou, Contador ztratil ve sjezdu

nabor

Sedmnáctou etapu Tour de France vyhrál po chytrém dlouhém nástupu z úniku Simon Geschke. Naopak Alberto Contador nezvládl sjezd z Col d’Allos a na Chrise Froomea ztrácí už skoro sedm minut.

Bitva o únik a provokace Sky

Zrod úniku byl dnes hodně bolestivý. Odjelo několik velkých skupin, jenže byly okamžitě stahovány. Na první horské prémii to potom zkusil Nairo Quintana, nicméně Sky okamžitě zareagovalo a na druhém kopci – stále jen třetí kategorie – se konečně etablovala parta uprchlíků dne. V té nechyběl Peter Sagan, za zelenými body se vydal rovněž John Degenkolb, z vrchařů tu byli třeba Kudus a Pauwels (MTN-Qhubeka), Pinot (FDJ), Talansky (Canondale-Garmin), Urán (Etixx) a nejlépe postavený v celkovém pořadí Mathias Frank (IAM). Sky si pojistilo pozice vysláním Portea a Roche, Tinkoff přidal k Saganovi Majku a Movistar hned trojici svých jezdců.

Na třetí horské prémii nastupovali Valverde a Contador, Sky opět kontrovalo. Nakonec se podařilo vyslat vpřed jak Tinkoffu tak Movistaru alespoň „záškodníky“ Maloriho a Rogerse, přičemž španělská stáj už měla mimo peloton v podstatě půlku sestavy. Útočil rovněž Jan Bárta, Romain Sicard a Brice Feillu. Náskok první skupiny již značně narůstal, Sky rezignovalo na etapové vítězství a nikdo jiný netahal. Přesto byl v těžkých problémech nemocný Tejay Van Garderen, který od začátku ztrácel a v tomto bodě závodu jej už týmoví šéfové přiměli rezignovat na marný boj a odstoupit ze závodu.

Sagan sprintuje, Geschke uniká

Pak došlo na sprint, kde Sagan třetím místem navýšil náskok, a za ním v mírném stoupání před Col d’Allos chytře vypálil vpřed Simon Geschke. Němce se vydal stíhat jen Teklehaimanot a ostatní uprchlíci byli brzy minutu zpět. Jezdec Giantu nakonec získal skoro dvakrát tolik náskoku než se na nejtěžší prémii dne začalo nastupovat a po několika kilometrech se za Geschkem etabloval osamoceně Pinot s Frankem, Kruijswijkem, Uránem, Yatesem a Talanskym coby stíhači. V pelotonu rozjel tempo nejprve Trek a poté Astana, která během chvíle Mollemu, pro nějž Trek tempo jel, odpárala.

Na Col d’Allos s takřka minutovým náskokem vládl stále Geschke a sebral i 5 000 € prémie. Mezi favority přišel útok Nibaliho a kočkování Sky ze strany Movistaru, další rozestupy už však nevznikaly a Froome s Thomasem navíc získali pod vrcholem další asistenci od Richieho Portea.

Trápení těžkého sjezdu a Pra-Loup

Ve sjezdu, jednom z nejnáročnějších na letošní TdF, spadl Pinot. Hned se sice zvedl, přesto kolem něj profičela brzy rovnou čtveřice pronásledovatelů a naděje na etapu byly de facto ty tam. Zatímco Francouzovy problémy se daly očekávat, překvapivě ztrácel ve skupině favoritů také Alberto Contador, který se odřel a musel měnit kolo, což mu „vyneslo“ ztrátu minuty a půl. Útoky Nibaliho a Valverdeho zredukovaly jejich společnost jen na Froomea a Quintanu.

Do závěrečného stoupání na Pra-Loup najížděl Geschke víc než minut před Talanskym, za ním jel Urán a krátce také dvojice Yates – Frank, z níž nicméně po dojetí Pinotem brzy vzniklo duo Pinot – Frank. Movistar získal velkou početní převahu čtyř jezdců nad izolovaným Froomem a když se vyčerpali dva dojetí domestici, neúspěšně za tempo vzal Nairo Quintana. Na čele se mezitím už k úspěšnému konci chýlilo utrpení Simona Geschkeho před druhým Talanskym a třetím Uránem. Na posledním kilometru Quintana ostrým nástupem utrhl s sebou už jen Froomea, který se pokusil útok opětovat, v důsledku ale souboj žádné změny nepřinesl. Valverde poodjel ještě Nibalimu, jenž přesto mohl být spokojen se zisky na Gesinka, Thomase a Contadora. Alberto Contador ztratil zhruba dvě minuty od pódia je nyní vzdálen 2:31.

„V uniklé skupině jsem byl spokojený s tím, že hodně lidí se jen vezlo. Musel jsem něco vyzkoušet a zkusit využít příležitosti. Bylo to krásné. Trvalo mi asi dvě, tři minuty uvědomit si, co jsem dokázal. Je to neuvěřitelné,“

nechal se po dojezdu slyšet Simon Geschke. Skokanem dne v celkovém pořadí je Mathias Frank, nyní osmý.

Pořadí 17. etapy Tour de France 2015

P. Jméno Tým Čas
1 Simon Geschke Giant-Alpecin 4:12:17
2 Andrew Talansky Cannondale-Garmin  32
3 Rigoberto Urán  Etixx QuickStep  1:01
4 Thibaut Pinot  FDJ  1:36
5 Mathias Frank  IAM  1:40
6 Steven Kruijswijk  Lotto-Jumbo  2:27
7 Nicolas Roche  Sky  3:02
8 Jonathan Castroviejo  Movistar  3:04
9 Serge Pauwels  MTN-Qhubeka  3:05
10 Adam Yates  Orice GreenEDGE  3:21
18 Nairo Quintana  Movistar  7:16
20 Chris Froome  Sky  7:16
21 Alejandro Valverde  Movistar  7:23
22 Vincenzo Nibali  Astana  7:31
24 Geraint Thomas  Sky  8:18
25 Robert Gesink  Lotto-Jumbo  8:32
30 Warren Barguil  Giant-Alpecin  9:21
31 Alberto Contador  Tinkoff-Saxo  9:33
35 Bauke Mollema  Trek  10:10

Celkové pořadí Tour de France 2015 po 17. etapě

 P. Jméno Tým  Čas
1 Chris Froome  Sky 69:06:49
2 Nairo Quintana  Movistar  3:10
3 Alejandro Valverde  Movistar  4:09
4 Geraint Thomas  Sky  6:34
5 Alberto Contador  Tinkoff-Saxo  6:40
6 Robert Gesink  Lotto-Jumbo  7:39
7 Vincenzo Nibali  Astana  8:04
8 Mathias Frank  IAM  8:47
9 Bauke Mollema  Trek  11:47
10 Warren Barguil  Giant-Alpecin  13:08