Etapou projetou na Dauphiné startuje alpský čtyřboj

nabor

Dokáže Chris Froome dále útočit, nebo si započte první ztráty? Nejen tuto otázku zodpoví první „ostrá“ alpská etapa Tour de France s dojezdem na „dvojku“ Pra-Loup.

Alpy budou rozhodovat. Na tom se shodli před Tour skoro všichni. Nicméně už se značným náskokem tří minut a deseti vteřin sem jako jasný favorit na celkovou výhru vjíždí Chris Froome – přestože vedle sportovního boje vede i boj o svou čest před fanoušky a novináři. Sedmnáctá etapa, jíž si účastníci letošní Dauphiné Liberé již kompletně projeli, jej vystaví dalšímu testu. Úvodních 120 kilometrů je spíše zvlněných a poslouží na zahřátí nohou po dni volna. Na 111. kilometru přijde sprinterská prémie a po ní už finále. 22 kilometrů před cílem nejvyšší bod letošní Tour de France Col d’Allos (2 205 m, 14 km, 5,5 % – první kategorie), pak sjezd a cílové Pra-Loup. Prémie druhé kategorie je v průměru vůbec nejstrmější ze všech pěti vrcholů etapy – 6,2 kilometrů do 6,5 %.

Oproti druhému týdnu závodu se ochladí, dokonce o zhruba deset stupňů. Na peloton čeká proměnlivá oblačnost a také nějaké ty srážky.

17. etapa, stejná, jako na letošním Critériu du DauphinéProtože dojezd na Pra-Loup nemá takovou prestiž a nedává takovou záruku výhry s výraznějším odstupem, je otázkou, zda tým Sky půjde po etapové výhře. A pokud po ní nepůjde, zda po ní půjde Movistar, Tinkoff, Astana či BMC. Faktorem navíc znovu bude sjezd. Ten by stavěl do role favorita Vincenza Nibaliho. Ital dal najevo, že víc než top 10 ho teď zajímá etapová výhra a pokud se plně zotaví z lehkého nachlazení, má dnes velkou šanci. Alejandro Valverde je ve sjezdech také skvělý a mohl by být ideální kartou Movistaru k provokaci Sky. Jak z úniku, tak případným nástupem později během etapy by mohl uspět Joaquim Rodríguez.

Z pohledu šancí na výhru konkrétní etapy za zmíněnými mírně zaostávají Chris Froome, Nairo Quintana a Alberto Contador. Spíše defenzívu čekejme od Tejaye Van Varderena, ačkoli na Dauphiné se po dojezdu na Pra-Loup oblékl do žlutého. Pokud by vyhrál únik, vedle Rodrígueze jsou velkými adepty Pinot, Bardet a Rolland. Pozor také na bratry Yatesovi a MTN-Qhubeku (Pauwels, Meintjes, Van Rensburg).

Vzhledem k délce pouhých 161 kilometrů startuje 17. etapa i přes horský profil až ve 12:45. První přenosy se připojí kolem druhé, dojezd asi o tři hodiny později.