Francouzští spurteři budou dobývat Bastilu

nabor

Každý domácí závodník chce na Tour de France zvítězit především v jedno datum. Je jím 14. červenec, Den dobytí Bastily. Profil osmé etapy závodu předurčuje k pokusu o slavnou výhru trio Démare, Laporte a Boudat.

181 kilometrů dlouhá rovinatá zkouška začne v Dreux, jen 80 kilometrů záadně od Paříže. Blíže francouzskému hlavnímu městu se peloton neocitne až do 21. etapy. Nezamíří totiž k ní, nýbrž na sever, zas a znovu převážně proti větru a tak bychom měli sledovat relativně poklidnou etapu bez úspěšných útoků. Po dvou lehkých „čtyřkách“ přijde 94,5 km od cíle spurterská prémie a 20,5 km před páskou bonusový spurt (s posledním půlkilometrem zhruba do 6 %). Dojezd bude vertikálně takřka zcela rovný, ale poměrně technický.

Mapa dojezdu 8. etapy Tour de France 2018 (Amiens)Stejně jako včera se pojede do města se slavnou, UNESCO oceněnou katedrálou Notre-Dame, jež byla v Amiens v gotickém stylu zbudována ve 13. stoletím. Již jsme si ovšem řekli, že vzpomínat se dnes bude spíše na historii pozdější. Konkrétně na rok 1789 a symbolický obrat ve Velké francouzské revoluci, kterým bylo osvobození pevnosti, respektive věznice Bastila; na 14. červenec, kdy se – slovy Françoise de La Rochefoucaulda – z lidové revolty stala revoluce.

8. etapa profil Tour de France 2018Jistou revolucí by byl také úspěch domácího spurtera v dnešní etapě. Démare stále není v elitní kondici a zda Boudat s Laportem již dozráli pro velké chvíle, je otázkou. Hlavními favority dojezdu nastaveného pro specialisty řemesla jsou tedy Gaviria s Groenewegenem. Peter Sagan by neměl být daleko za nimi a přinejmenším hlídat zelený dres. Gaviria jej může získat například etapovou výhrou při Saganově třetím místu a jeho porážkou na prémii.

Formu nadále hledají Kittel, Cavendish či Kristoff. S tradičním problémem nestability se potýká Colbrelli. Uvidíme, zda se čeřit top 10 znovu vrhne včera překvapivě sedmý Daryl Impey.

Osmá etapa Tour de France 2018 začíná v 11:35 (nultý kilometr v 11:50). Zhruba ve 13:42 zelená prémie, asi v 15:19 ta bonusová. Pozor na brzký dojezd již kolem 15:45!

Tipněte si vítěze etapy v soutěži na našem Facebooku nebo pošlete SMS ve tvaru

  • WT mezera 8 mezera TŘI JMÉNA NEBO ČÍSLA JEZDCŮ mezera VAŠE JMÉNO
  • Startovní listina Tour de France
  • Vše pošlete na číslo +420 733 676 633 . Cena dle tarifu operátora.