Fenomenální výkon podal v časovce Jonas Vingegaard!

nabor

Muž ve žlutém Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma) udělal další výrazný krok k potvrzení svého loňského vítězství na Staré dámě. V horské časovce děsivým rozdílem 1:38 minuty porazil Tadeje Pogačara (UAE Team-Emirates) a své celkové vedení tak navýšil na 1:48 minuty. Ke změně došlo na třetím místě celkově – Adam Yates (UAE) předstihl Carlose Rodrígueze (Ineos-Grenadiers).

Tour de France 2023 vstoupila do svého třetího, posledního týdne. V neděli bude už zase po všem. Zítra a v sobotu čekají závodníky ještě dvě supertěžké horské etapy, ale s celkovým pořadím mohla rozhodně zahýbat i dnešní horská časovka mezi městy Passy a Combloux v délce 22,4 km. Na trati čekala dvě stoupání, z toho první část toho cílového byla vypsaná jako prémie 2. kategorie na 2,8 km s průměrným sklonem 8,5%. Na ní byl umístěn třetí mezičas, který mohl už hodně napovědět, ale stoupalo se dál až do cíle ještě 3,5 kilometru. Průměr je ale jen průměr – obě stoupání obsahovala i pasáže s 12%. A jen pro připomenutí – dva suverénní favorité na celkové vítězství Jonas Vingegaard a Tadej Pogačar měli mezi sebou pouhých 10 vteřin.

Mnoho závodníků před závěrečným stoupáním vyměnilo časovkářské kolo za lehčí silničku a bylo napínavé, zda tuto možnost zvolí i oba největší soupeři. I přes některé předpovědi vydrželo stabilní počasí – tedy stabilní vedro. Smůlu mělo hned v začátku několik závodníků, kterým podklouzl bicykl v první zatáčce po startu na bílých čárách na silnici. V pádu se tak ocitl např. i John Degenkolb (dsm-firmenich).

První velmi dobrý čas na trati s převýšením 636 metrů zajel Dries Devenyns (Soudal-QuickStep), jenž ve včerejším volném dni oznámil konec své kariéry, a pravděpodobně naposled si tak vyzkoušel horké křeslo prozatímního vedoucího závodníka. Vystrnadil ho Nikias Arndt (Bahrain-Victorious), a pak do křesla překvapivě usedl ortodoxní sprinter Mads Pedersen (Lidl-Trek) s časem 36,07. Jako první se pod hranici 36 minut dostal o 18 sekund Rémi Cavagna (QuickStep), druhý zůstával Pedersen a na 3. místo se zařadil Cavagnův týmový kolega Kasper Asgreen. Ani jeden z nich kolo neměnil.

Důležitou soukromou bitvu si vybojoval Giulio Ciccone (Trek), kterému šlo o zisk 5 vrchařských bodů na prémii na Côte de Domancy, což znamenalo zajet nejrychleji ze všech právě úsek 2,8 km mezi 2. a 3. mezičasem. A plán se mu vydařil.

V závěru startovního pole se před svého kolegu Pedersena dostal Mattias Skjelmose, ale zraky se upínaly především k Woutu van Aertovi (Jumbo). Přes volnější začátek a bez výměny kola přestihl Rémiho Cavagnu o 15 sekund. Skvělou časovku zajeli i Simon Yates (Jayco-AlUla) a Pello Bilbao (Bahrain). Pak přišli ti nejsledovanější.

Tadej Pogačar nadělil všem už na prvním mezičase na 7. kilometru půlminutu, ale Jonas Vingegaard odpověděl dalšími 16 sekundami a náskok ještě navýšil ve sjezdu a na rovině. V začátku cílového kopce Pogačar vyměnil kolo. Vingegaard nikoliv. A časomíra na 19. kilometru, na vrcholu prémie, ukázala celou jednu minutu a pět vteřin ve prospěch Jonase Vingegaarda! Poté, co se profil zlomil do mírnější pasáže, bylo časovkářské kolo opět výhodou. Tadej Pogačar dojel do cíle s posledními silami, ale samozřejmě ve skvělém čase o 1:13 lepším než Wout van Aert. Vingegaard však dorazil už za malou chvíli po něm, nadělil mu téměř minutu a třičtvrtě a možná rozhodl celou Tour de France 2023. Slovinec teď bude muset útočit, třeba hned zítra…

/zdroj obrázků: Getty Images/