nabor

Po páté se představí tento šestadvacetiletý jezdec stáje FDJ na Tour de France 2016. Profesionální smlouvu podepsal v roce 2010 a celou svou dosavadní kariéru spojil právě s tímto týmem. Je považován za slibný talent francouzské cyklistiky. Proto do něj tamní příznivci vkládají své naděje a doufají, že by mohl jako první Francouz od dob Bernarda Hinaulta Tour de France ovládnout.

Premiéru si odbyl v roce 2012 a hned se blýsknul fantastickým desátým místem v celkovém pořadí a vítězstvím v osmé etapě z Belfortu do Porrentruy.

Další rok byl po 15. etapách na 52. místě se ztrátou více jak hodinu na vedoucího závodníka Chrise Frooma. Nikdo nevěděl co stojí za výbuchem lídra stáje FDJ. Během volného dne stáj oznámila že v 16.etapě Thibaut Pinot nebude startovat a odstupuje, kvůli nachlazení. Později se mladý Francouz přiznal, že má strach při dlouhých sjezdech. „Někteří lidé se bojí pavouků nebo hadů, já mám strach z rychlosti. Je to fobie,“ přiznal Pinot. Jeho strach z rychlosti údajně sahá už do dětství, kdy utrpěl pád při sjezdu z kopce. Tak měl tým na čem do budoucna zapracovat.

Předloňský ročník už byl o hodně veselejší. Umístil se na celkovém třetím místě a ovládl hodnocení jezdců do pětadvaceti let. Společně s druhým Jeanem- Christopherem Péraudem se jednalo o první pódiové umístění Francouzů v celkové klasifikaci od roku 1997. (Tehdy druhý skončil, Richard Virenque – Festina Lotus).

Rok 2015 a celkové 16.místo se nedá hodnotit pozitivně. Nejdříve ztratil vteřiny ve druhé větrné etapě v Belgii, pak i na známém kopci z Valonského šípu, Mur de Huy. Ve čtvrté etapě ho potkal defekt a na kostkách už ztrátu nedokázal stáhnout. Ta v půlce prvního týdne byla přes 6 minut a bylo jasné, že předchozímu úspěchu z Tour de France se ani nepřiblíží. Ve dvacáté etapě si alespoň trochu spravil chuť vítězstvím na Alpe d’Huez.

Letošní rok se zatím pro Thibauta Pinota nese ve znamení úspěchu. Na Korsice vyhrál dvě ze tří etap při Critérium International a stal se celkovým vítězem. Vyhrál i na Kolem Romandie a ovládl individuální časovku. V královské etapě na Critérum du Dauphiné porazil Romaina Bardeta a zvítězil. Obsadil celkově páté místo v “Závodu dvou moří” Tirreno – Adriatico. A teď si dozajista brousí zuby i na nějaký ten úspěch z Tour.