Druhé desetiletí dvacátého prvního století, druhého tisíciletí je minulostí a my vybrali 50+1 největších momentů za toto uplynulé období. Každou středu v 10:00 vám jeden z těchto momentů odhalíme a podíváme se společně na mýtické bitvy, výhry a příběhy, které dokáže napsat jen cyklistika.
Philippe Gilbert je dozajista jedním z nejlepších závodníků uplynulé dekády. V roce 2017 byl však již mnohými odepisován, měl být již dávno za zenitem své někdejší slávy. Gilbert však ještě rozhodně neřekl poslední slovo. Před sezónou podepsal poněkud překvapivě kontrakt s týmem Quick-Step Floors a po dlouhých letech se rozloučil s týmem BMC. Mnoho expertů tento krok nechápalo, nebylo jim jasné, jak by mistr světa z roku 2012 mohl zapadnout do sestavy Quick-Stepu. To se mělo teprve ukázat.
Jako hlavní cíl si Gilbert vybral závod Kolem Flander. Další odvážný krok. Na belgickém monumentu si sice v minulosti dojel pro třetí místo, to bylo ale v roce 2010 a na startu tohoto závodu se naposledy objevil roku 2012. Od té doby se specializoval především na ardenské klasiky. Nové prostředí mu však vlilo novou krev do žil. Na kostkách se mu začalo dařit. Obsadil druhé místo na Dwars Door Vlaanderen a E3 Harelbeke, jen několik dní před samotnými Flandrami ovládl Driedaagse De Panne-Koksijde. I tak se s ním tolik nepočítalo. Mluvilo se o souboji Petra Sagana a Grega Van Avermaeta, z Quick-Stepu zajímal média především Tom Boonen, který tu měl jet poslední Flandry v kariéře.
Únik 101. ročníku závodu Kolem Flander se vytvořil krátce po startu a byli zde Mark McNally (Wanty-Groupe Gobert), Oliviero Troia (UAE Team Emirates), Julien Duval (AG2R), Stef Van Zummeren a Michael Goolaerts (oba Verandas Willems Crelan), Julien Morice (Direct Energie), Edward Planckaert (Sport Vlaanderen-Baloise) a André Looij (Roompot). Tato skupina si pomalu začala získávat náskok.
Jeden velký návrat přichystali organizátoři. Poprvé od roku 2011 se na trase Flander objevil legendární kopec Muur van Geraardsbergen. Ten však vrcholil 92 kilometrů před cílem, a tak se pro většinu fanoušků i závodníků jednalo pouze o symbolickou záležitost. Z vrcholu bylo příliš daleko do cíle.
Nebo ne?
Tom Boonen na Muuru výrazně navýšil tempo. Peloton se začal dělit, v zadní skupině zůstal Van Avermaet i Sagan. Naopak v čelní skupině měl Quick-Step kromě Boonena ještě Gilberta a Mattea Trentina. Čelní skupina zanedlouho dojela únik a přiblížila dalšímu legendárnímu stoupání Oude Kwaremont. Právě tento kopec si vybral pro útok Philippe Gilbert. Na jeho nástup nikdo nereagoval a Gilbert byl najednou osamoceně sám na čele. Jenže do cíle bylo stále 56 kilometrů.
Na poplach bil mezitím Sagan s Van Avermaetem. Ti se postupně dotáhli až k Boonenově skupině. Dalším důležitým okamžikem byl Taaienberg. Ten začínal 37 kilometrů před cílem. Jednalo se o oblíbené stoupání Toma Boonena, fanoušci ho dokonce překřtili na Boonenberg. Při jeho poslední účasti si však Taaienberg příliš neužil. Na začátku kopce musel řešit technické problémy a po dlouhém čekání na nové kolo definitivně vypadl ze stíhací skupiny. To bylo smutné loučení Toma Boonena s Flandrami, se závodem, který třikrát vyhrál.
Vpředu mezitím vyrazil Sagan. Na něj zareagovali Oliver Naesen, Greg Van Avermaet, Matteo Trentin, Yoann Offredo, Dylan van Baarle a Fabio Felline. Tato silná skupina se vydala stíhat osamoceného Gilberta. 17 kilometrů před cílem najeli závodníci potřetí a naposledy na Oude Kwaremont. O 40 kilometrů dříve zde nastoupil Gilbert, a i poslední průjezd Kwaremontem přinesl důležitý okamžik. K útoku se znovu odhodlal Peter Sagan. Neměl na co čekat, Gilbert měl k dispozici stále minutový náskok. Na Sagana zareagoval Van Avermaet a Naesen, nevzdával se ani Van Baarle. Peter Sagan, ve snaze vyhnout se těm nejtěžším kostkám, jel po levé straně silnice, jen několik centimetrů od bariér. S tím však nepočítal jeden z diváků a přes bariéru si přehodil bundu. O tu pak Sagan zavadil řídítky a skončil tak na zemi. Vyhnout se nestihl ani Van Avermaet a Naesen. Oba tito závodníci však rychle naskočili znovu na kola a pokračovali dál, Peter Sagan musel řešit technické problémy a naděje na obhajobu prvenství tak byly pryč.
Van Avermaet, Naesen a van Baarle dokázali ještě zorganizovat spolupráci, ale Gilbert mezitím překonal Paterberg a do cíle již zbývala jen rovina. Ke stíhací skupině se sice přidal Niki Terpstra, ten ale jako Gilbertův týmový kolega pochopitelně nespolupracoval.
Gilbertovi tak již nic nestálo v cestě. Jeho odvážný kousek, kdy nastoupil daleko před cílem, nakonec vyšel. Osamoceně přijel do cílové rovinky, navíc v dresu belgického mistra. Času měl dost, a tak mohl slézt a cílovou čáru přejít po svých s kolem nad hlavou. Pro druhé místo si dojel Van Avermaet, pro třetí Terpstra.
Philippe Gilbert ve své kariéře vyhrál etapy na Grand Tours, monumenty, mistrovství světa, přesto právě vítězství na závodě Kolem Flander v roce 2017 zřejmě utkvělo fanouškům v paměti nejvíce.