Explozivní dojezd v Mende opět prověří Thomase a spol.

nabor

Celkem dva dny stráví peloton Tour de France 2018 ve Francouzském středohoří. Čtrnáctá etapa jej přivítá oblíbeným stoupáním na Côte de la Croix Neuve s následnou špetkou cílové roviny.

Ani tentokrát by nemělo (výrazněji) pršet, v úvodu etapy však bude poměrně dost foukat. Jinak je prvních 100 kilometrů relativně příjemných a rovinatých, s jedinou prémií čtvrté kategorie. Na 20,5. kilometru se projede vesničkou s navýsost cyklistickým jménem Bidon; označení nezbytné propriety každého cyklisty však není odvozeno od tohoto místa, nýbrž ze staré severštiny, v níž „bida“ znamenalo „nádoba“. Sprint dá pak 98 km před cílem vzpomenout na tradiční etapový závod, který se v regionu koná začátkem sezóny – Etoile de Bessèges (jeho letošní vítěz Tony Gallopin až do předvčerejška jel i Tour).

Profil Côte de la Croix Neuve + dojezd 14. etapy Tour de France 2018 (Mende)Druhá polovina etapy už bude mnohem těžší s klasifikovanými výšlapy na „dvojku“ Col de la Croix de Berthel (po dlouhé stoupavé předehře má 9,1 km s průměrem 5,3 %, vrchol 59 km od cíle) a na „trojku“ Col du Pont sans Eau (3,3 km, 6,3 %, 46 km od cíle) a neklasifikovaným výjezdem na La Baraque de l’Air (34,5 km od cíle). Dojezd přes Côte de la Croix Neuve (3 km, 10,2 %, 1,5 km od cíle) do Mende objevila Tour v roce 1995 a vrátila se sem v letech 2005, 2010 a 2015. Naposledy tu typickým sólo útokem vyhrál Steve Cummings, toho času bohužel trápící se svou asi poslední profi sezónou. Dvakrát sem stoupal také Roman Kreuziger a před osmi lety si vyjel – včetně pozdějších škrtů – osmé místo.

14. etapa profil Tour de France 2018Letos vjíždí Tour do Centrálního masivu s mnoha otazníky, jež mohou dráždit naši fantazii. Jsou tu Froome s Dumoulinem, jejichž forma po Giru je neustále nejistá. Je tu Geraint Thomas – zatím perfektní, ale Grand Tour ještě nikdy konzistentně nepřejel. Dále Roglič, Bardet či Dan Martin – rození útočníci, jimž by kopec mohl sedět. Landa s Quintanou bez jasné hierarchie a v pozadí Valverde, který by právě dnes mohl zase vystrčit růžky. A jak se předvedou Kruijswijk, Fuglsang, Jungels či Zakarin?

Je každopádně dost pravděpodobné, že první pod vrcholem nebude skupina top favoritů, ale uprchlíci. Sotva který tým najde vůli etapu kontrolovat a z toho by mohl vytěžit Alaphilippe, Majka, Barguil, bratři Izagirrové anebo Adam Yates. Pro puntíkaté pořadí dnešek nebude zásadní, k dispozici je celkově 13 bodů.

Čtrnáctá etapa Tour de France 2018 začíná ve 13:05 (nultý kilometr ve 13:10). Sprint kolem třetí, vrchol Col de la Croix de Berthel po čtvrté. Nájezd na závěrečné stoupání po čtvrt na šest, dojezd odhadován v 17:40.

Tipněte si vítěze etapy v soutěži na našem Facebooku nebo pošlete SMS ve tvaru

  • WT mezera 14 mezera TŘI JMÉNA NEBO ČÍSLA JEZDCŮ mezera VAŠE JMÉNO
  • Startovní listina Tour de France
  • Vše pošlete na číslo +420 733 676 633 . Cena dle tarifu operátora.