Excelentní práci Quick-Stepu na větru zúročil Fernando Gaviria a je růžový

nabor

Mladý kolumbijský spurter Fernando Gaviria (Quick-Step Floors) využil práci svého týmu ve větrné etapě, kdy jezdci Quick-Stepu na posledních kilometrech zdecimovali peloton. Z favoritů na tom vydělal Bob Jungels (Qucik-Step Floors). Gaviria při svém prvním vítězství na Grand Tour porazil Rüdigera Seliga (Bora-Hansgrohe) a Giacoma Nizzola (Trek-Segafredo). Dnešní vítěz se navíc díky bonifikaci za výhru a náskoku posune do růžového trikotu.

Už od začátku etapy bylo jasné, že etapa bude ovlivněna větrem, ale nikdo pořádně nevěděl, jak bude na posledních 40 kilometrech foukat, zda-li bude spíše protivítr nebo vítr boční. Všechny týmy tak byly v pozoru a do úniku se dostala pouze čtveřice borců – Eugert Zhupa (Willier Triestina), Ivan Rovny (Gazprom-RusVelo), Jan Tratnik (CCC Sprandi Polkowice) a také překvapivě spurter Kristian Sbaragli (Dimension Data).

Sbaragli si dojel pro výhru na první prémii dne, poté všem svým kolegům osvětlil fakt, že si jel pouze pro prémii a stáhl se zpět do pelotonu. Právě v tento moment byl náskok největší a to 2:30.

Po vrchařské prémii se jezdci otočili směrem k cílovému Cagliari a na čele se objevily téměř všechny týmy pelotonu a všichni favorité byli na čele.

33 kilometrů před cílem potkal defekt znovu Ilnura Zakarina (Katusha-Alpecin), ale jeho tým ho dokázal dostat zpět do balíku.

Za tři kilometry peloton už téměř pohltil únik, ale Jan Tratnik se rozhodl pokračovat před pelotonem a nastoupil. Jeho dobrodružství skončilo za čtyři kilometry.

V hektickém závěru přicházely pády a defekty a ty potkaly například Patricka Konrada (Bora-Hansgrhe), Carlose Veronu (ORICA-Scott) nebo Simona Geschkeho (Sunweb).

11 kilometrů před cílem přišlo to, na co se všechny týmy připravovaly, boční vítr. Toho využila asi nejlepší stáj v těchto situacích – Quick-Step Floors a peloton natáhla a následně roztrhala.

Nejprve odpadla malá skupinka, kde byl i Sam Bennett (Bora-Hansgrohe), ale po pár stech metrech už byl balík rozdělen a na čele byla šestka Quick-Stepu. K nim si doskočil i růžový muž André Greipel (Lotto Soudal) nebo mistr Itálie Giacomo Nizzolo.

Jenže boční vítr byl tak silný, že ze hry eliminoval i Greipela, který musel vykopnout nohu z pedálu a z čelní skupiny odpadl. Když se dostal znovu do pedálu, chytil se dvojice Geraint Thomas (Sky), Ben Hermans (BMC), kteří zkoušeli dojet k čelu závodu. Greipel okamžitě nastoupil, ale nedostal se zpět a společně s Thomasem a Hermansem se vrátili do skupiny druhé, kde byli téměř všichni favorité na celkové pořadí.

Na čele mezitím jel především Bob Jungels a rozestup vzrostl až na 30 sekund. Jenže Jungelsovi docházely síly a skupina ideálně nespolupracovala a náskok postupně zase klesal.

To ovšem nic neznamenalo, protože se najelo do posledního kilometru a bylo jasné, že se bude radovat někdo ze sedmičky Jungels, Gaviria, Nizzolo, Selig, Nathan Haas (Dimension Data), Maxi Richéze (Quick-Step Floors) a Kanstantsin Siutsou (Bahrain-Merida). Favoritem největším byl Gaviria, ale první nastoupil Nathan Haas. Ovšem Richéze, Selig, Gaviria i Nizzolo si ho pohlídali a v následném spurtu neměl Gaviria konkurenci. Richéze ještě přivřel Nizzola, který se tak musel spokojit se třetím místem. Mezi vítěze Gaviriu a třetího Nizzola se ještě vmáčkl Němec Selig.

Téměř všichni favorité pro celkové pořadí dojeli se ztrátou 13 sekund ve druhé skupině. Pouze Rohan Dennis (BMC) a Pierre Rolland (Cannondale-Drapac) nabrali větší ztrátu. Tu bohužel nabrali i Jan Hirt, Michal Schlegel (oba CCC) a také Jan Bárta (Bora-Hansgrohe).

[cyklostat id=“Giro-dItalia“ etapa=“3″ rok=“2017″ nadpis=“Giro d’Italia 2017, pořadí 3. etapy“]

1 komentář

  1. Bob Jungels jel dnes naprosto neskutečně a opět nám ukázal, že se s ním musí do budoucna počítat jako s jezdcem na celkové pořadí. Obecně mi velmi připomíná Bradleyho Wigginse. Jen je škoda, že opustil Trek, v QuickStepu nedostane takový prostor a podporu.

Comments are closed.