Etapa do Luintry nabídne lákavé sousto klasikářům

nabor

Finále letošní jedenácté etapy si Vuelta už vyzkoušela. Před dvěma lety se na severozápadě Španělska tleskalo Simonu Yatesovi. Komu přihraje zvlněný profil výhru tentokrát?

Více než jindy bude platit, že se pojede malebným regionem – vesnicemi, jež často nemají ani sto obyvatel, zároveň však s minimem otevřené krajiny. Ze Zamory se peloton přesune do galicijské provincie Ourense, kde se ve vlhkém klimatu, daném blízkostí Atlantiku, daří vínu. Tratě okolo Luintry, v lokalitě Ribeira Sacra, poutají severně od Portugalska největší pozornost, když se tu právě neotačí stránky příběhu Vuelty. Pár z nich by určitě rád popsal Daniel Moreno, který právě dnes slaví sedmatřicátiny.

Mapa dojezdu 11. etapy Vuelty 2018 (Luintra - Ribeira Sacra)Pro jezdce jeho typu je totiž profil jako stvořený. Příliš náročný pro spurtery, ale i díky nijak extrémním sklonům – všechny dnešní prémie mají průměr do 5,5 % – nepříliš atraktivní pro jezdce na celkové pořadí. Kategorizovány budou čtyři kopce. První z dvojice klíčových stoupání, „trojka“ Alto del Mirador de Cabezoas, vyvrcholí 17,8 km od cíle. Měří 15,5 km (3,2 %), posledních 8,8 km má 4,3 %. Po sjezdu následuje 5,5 km od cíle ještě jedno stoupání, 2 km do 7,9 %. Tady útočil v roce 2016 Yates. Rozhodnout je však možné i na cílové rovince (dá-li se tak nazvat), jejíchž 900 metrů stoupá do 3,5 %.

11. etapa Vuelta 2018 profilMožnost pro Sagana? Sám dotazán byv, odvětil: „Ba ne, tohle bude etapa pro únik.“ A pravdou je, že pokud odjede na začátku silná skupina neohrožující jezdce top 10, motivaci ji stíhat najde sotva kdo. Valverde by mohl převzít červený dres, jeho prohlášení však pro změnu zní: „Na Vueltě už mám splněno.“ Což jsme názorně viděli na včerejší sprinterské prémii, kde bonusovou vteřinu v poklidu sebral Bennett.

Jací jsou tedy favorité dnešní etapy? Jsou-li tací, mohou to být Fraile, Teuns, Gorka Izagirre, Brambilla, Conti, Benoot. Překvapit v podobném terénu dokáží Campenaerts, Preidler či už zmiňovaný oslavenec Moreno. Takový Simon Yates sice ví, kde útočit, ale nejspíš pojede konzervativně.

Jedenáctá etapa Vuelty 2018 začíná ve 12:04, v televizi ji naladíte nejdříve kolem třetí. Tou dobou by se mělo sjíždět z druhé prémie dne Alto do Covelo. Na sprint 48,2 km před cílem by únik mohl dorazit v 16:20 a pomalu se začne blížit rozhodujícím kilometrům. Dojezd je plánován na 17:40.

Tipněte si vítěze etapy na našem Facebooku či přes SMS:

  • ve tvaru WT mezera 11 mezera TŘI JMÉNA A PŘÍJMENÍ
  • odeslat na číslo +420 733 676 633, cena dle tarifu operátora.