Ermita de Santa Lucía – první vrchařský dojezd Vuelty

nabor

Pátá etapa Vuelty nabídne pět vrchařských prémií. Skončí na nejníže položené, ale zároveň nejprudší z nich.

Profil 5. etapy Vuelta 2017Peloton opouští Katalánsko a míří do Valencie. Ráz dnešní etapy určí Maestrazgo, východní cíp Iberského pohoří, v němž se kdysi hojně těžila železná ruda. Sklony budou dlouho na poměry Vuelty mírné, jen třetí klasifikované stoupání na Coll de la Bandereta (4,6 km, 7,6 %) přesahuje průměr pěti procent. Solidní prověrkou bude také následující Alto de la Serratella (13,2 km, 3,7 %), jehož parametry zkresluje mírný úvod a závěr.

Profil dojezdu 5. etapy Vuelty 2017 - Ermita Santa Lucía - Alcalà de XivertPoustevna Svaté Lucie a Svatého Benedikta v Alcalà de Xivert. Tak zní plný název závěrečného výšlapu k budovám ze sedmnáctého (nebo šestnáctého?) století. Jedná se o klasickou španělskou přímořskou stojku, 3,4 km s průměrem 9,7 % a maximem 20 %.

Johan Esteban Chaves Rubio (když už jsme u plných délek jmen) je v excelentní kondici a má výbušnost potřebnou pro úspěch na podobném stoupání. Pokud však na jeho zadním kole vydrží Alaphilippe, Woods, Sanchez, Atapuma, Visconti, Rui Costa, Daniel Moreno či Jarlinson Pantano, vítězství může být jejich. Chris Froome by ztrácet neměl, před mírnějším posledním kilometrem by ale pro výhru potřeboval náskok.

Drobnou výhodou Viscontiho, Pantana, Alaphilippa – a z nezmíněných také Konrada, Gonçalvese, Bilbaa, Jungelse, De Marchiho či Marczyńského – je výraznější ztráta v celkovém pořadí. Úspěch úniku je však vzhledem k prestiži prvního kategorizovaného dojezdu (a bonusovým sekundám) nepravděpodobný.

Pátá etapa Vuelty 2017 začíná ve 13:17 a od 15:00 je přístupná i nelokálnímu publiku. Tou dobou budou závodníci na cestě k úpatí Coll de la Bandereta. Kolem čtvrt na šest, pouhých 15,7 km od cíle, přijde sprinterská prémie. Střední odhad dojezdu zůstává na 17:40.

Tipněte si vítěze dnešní etapy v soutěži na našem Facebooku!