Elisa Longo Borghini se dočkala! Růžová je Van der Breggen

nabor

Domácí hvězda Elisa Longo Borghini konečně také individuálně zúročila svou neustávající aktivitu a zaslouženě si v San Marco la Catola připsala vítězství. Poté, co do osmé etapy Giro Rosa nenastoupila zraněná Annemiek van Vleuten, převzala růžový dres od Niewiadomé Anna van der Breggen.

V úvodu etapy se spíše klesalo a jak to tak bývá, takové podmínky nesvědčily vzniku úniku. Přidal se navíc silný vítr a už tak roztažené startovní pole se rázem začalo štěpit na terezínech. Etablovaly se tři velké skupiny a prakticky až do poloviny etapy šlo o závod mezi nimi. Obě hlavní adeptky růžového dresu Niewiadoma a Van der Breggen nechyběly vpředu. Po spojení dvou čelních skupin využila klidnější situace na sprinterské prémii Jolien D’Hoore, zatímco někdejší třetí a nyní druhá skupina se štěpila ve své stíhací jízdě.

Až poté vznikl zajímavý devítičlenný únik dne ve složení Kennedy, Ragusa, Pieters, Novolodská, Brennauer, Winder, Rivera, Rooijakkers a Erić. Takovou skupinu musel peloton držet zkrátka a náskok prakticky nepřesáhl 50 sekund. Další pád potkal Novolodskou, naopak zezadu přikvačila Ilaria Sanguineti. Pod finálním stoupáním ale byly všechny uprchlice dojety hlavním polem, taženým stájí Trek-Segafredo.

To pokračovalo, skrze Lizzie Deignan, v aktivitě i na cílovém stoupání. Pět kilometrů pod vrcholem to platonicky zkusila Cecilie Uttrup Ludwig. Klíčový nástup přišel o 1500 metrů dále. Vzala za to Anna van der Breggen a zareagovala jen Elisa Longo Borghini a na chvíli rovněž novozélandská kometa Mikayla Harvey. Až kus za ní jela dvojice Ludwig – Niewiadoma. A tempo Nizozemky nepolevovalo. Z její práce těžila rázem mnohem taktičtěji si počínající, byť střídání neodmítající, Elisa Longo Borghini.

Zato Kasia Niewiadoma prožívala jeden z těch dní, kdy hlava chce, ale tělo stanovuje limity. Když dva kilometry od cíle stoupání zmírnilo, ztrácela už 45 sekund a brzy jí měla poodjet i senzační Katrine Aalerud. Na posledním kilometru pak sebevědomě tvrdila muziku Longo Borghini. Anna van der Breggen zkusila dospourtovat pro výhru ze závětří, ale přetlačit Italku nedokázala. Přesto mohla být spokojená, celkově nyní vede, a to o více než minutu.

„Tým pracoval výborně. Musím mu poděkovat. Konečně jsem se dočkala (individuální, pozn. red.) výhry na Giru, svojí první. Po tolika předchozích pokusech je to úleva,“ zněla unavená radost Elisy Longo Borghini. „Je to takové zvláštní, získat takhle růžový dres. Doufám, že jsou všechny holky, co včera spadly, v pořádku. Na druhou stranu šlo cítit, že nová situace ostatním vlila bojovnou krev do žil. Zítra nás čeká ještě jeden těžký den,“ hodnotila své úspěšné vystoupení Anna van der Breggen.

V závodě zbývá 94 jmen. Nechybí mezi nimi Markéta Hájková, jež dnešek přežila 60. a celkově je 61.

Královna ze supermarketu? Kdeže.

Profil 9. etapy Giro Rosa 2020Podíváme-li se na profil deváté etapy Giro Rosa z dáli, vzbudí v nás dojem, že jde o jasně nejnáročnější den závodu. Bližší pohled odhalí, proč se o tomto Giru hovořilo jako o tak otevřeném a nepředvídatelném. Výjezd do Volturina, respektive do Motta Montecorvino sice závodnice čeká hned čtyřikrát, ale 14,2 km do 3 % ani 9,1 km do 4,3 % prostě nepředstavuje ten typ výšlapu, na němž by – i kdyby tu byla – Annemiek van Vleuten jednou nastoupila a viděly by ji už leda závodnice z chvostu startovního pole dojeté o celý okruh.

Motta Montecorvino - start a dojezd 9. etapy Giro Rosa 2020
Motta Montecorvino – start i cíl 9. etapy

Vzhledem k aktuálnímu vývoji je to ale spíše dobře a letošní růžový dres to nečiní nijak méněcenným. Naopak. Zítra vyhraje – byť v nijak závraťbudících 644 metrech nad mořem – krom nohou i mysl a tým. Jeho síla by měla být na straně současné lídryně. Etapa se bude pohybovat ve velmi podobných částech Apulie (tedy přibližně v kotníku italské boty) jako ta dnešní, kdy se ve Volturinu nacházela první vrchařská prémie.

Závěrečná, devátá etapa Giro Rosa 2020 startuje ve 12:15. Novou šampiónku závod pozná o necelé tři hodiny později.

8. etapa odstartuje 1.1.1970 z . dlouhá km startuje v 10:30. Předpokládaný dojezd je v 17:25.