E3 Harelbeke vyhrál po dlouhém nástupu Niki Terpstra

nabor

Po nástupu velmi daleko před cílem vyhrál slavnou klasiku E3 Harelbeke Niki Terpstra. Dvacet sekund po něm do cíle přivedl velkou skupinu Philippe Gilbert. V této skupině byl i Zdeněk Štybar, který obsadil deváté místo.

Truls Korsaeth (Astana), Nelson Oliveira (Movistar), Simone Consonni (UAE Team Emirates), Lukas Spengler (WB Aqua Protect), Damien Gaudin (Direct Energie), Pim Ligthart (Roompot), Jeremy Lecroq (Vital Concept) a Kevin Van Melsen (Wanty-Groupe Gobert) byli závodníci, kteří se hned na začátku celého závodu vzdálili hlavnímu poli. Dokázali si vypracovat až sedmiminutový náskok, ale to již na čelo pelotonu dostaly své závodníky týmy Lotto Soudal a Quick-Step Floors, kteří začali ztrátu likvidovat.

Na zemi skončil vítěz z roku 2014 – Peter Sagan. Slovenský závodník z pádu vyvázl s několika odřeninami a vrátil se k ostatním favoritům. Pády dnes výrazně ovlivnily celý závod, jelikož na kole se neudrželi ani Sep Vanmarcke, Alexander Kristoff, Oliver Naesen nebo Arnaud Démare. Tito závodníci již měli před sebou těžší situaci. Peloton jel velmi rychle, ale nakonec se i oni dokázali vrátit.

Dvojice z Quick-Stepu Iljo Keisse a Tim Declercq, rozjela ostré tempo a roztrhala peloton na menší skupiny. Únik pak dojela více než 80 kilometrů před cílem.

Na řadu přišlo známé stoupání Taaienberg. Více než 70 kilometrů před cílem zde nastoupila dvojice Quick-Stepu Niki Terpstra a Yves Lampaert. Toto duo výborně spolupracovalo a mladší Lampaert pomohl svému týmovému kolegovi jak jen mohl. Třicet kilometrů před cílem pak odpadl a Terpstra si musel nadále poradit sám.

Ve skupině za ním se začalo nastupovat. Zkoušeli to Greg Van Avermaet či Tiesj Benoot, ale všechny tyto ataky likvidovali týmoví kolegové vedoucího Terpstry – Philippe Gilbert a Zdeněk Štybar. Ovšem tyto nástupy vyselektovali jedenáctku, která se měla pokusit dostihnout unikajícího Terpstru. Byli zde – Greg Van Avermaet, Oliver Naesen, Gianni Moscon, Tiesj Benoot, Jürgen Roelandts, Stefan Küng, Jasper Stuyven, Sep Vanmarcke, Matteo Trentin a Terpstrovi parťáci Štybar s Gilbertem. Spolupráce zde nebyla optimální a Terpstrovi pomalu docházely síly. Tři kilometry před cílem se tato skupina přiblížila vedoucímu Holanďanovi na dvanáct sekund, ale následně opět zpomalila. Terpstra si tak po velmi dlouhém nástupu dojel pro vítězství.

Druhý dojel další jezdec Quick-Stepu Gilbert a třetí Avermaet. Zdeněk Štybar dorazil ve stejné skupině na devátém místě.