Dvakrát vyhrál Giro. Potýkal se s rakovinou. Teď ukončil Ivan Basso kariéru.

nabor

Ivan Basso. Toto jméno je již ikonou dnešní cyklistiky. Slavný italský cyklista ukončil kariéru.

Narodil se 26.listopadu 1977, v italském městu Gallarate. Gallarate se nachází v cyklistické oblasti Lombardie, a tak se Ivan prostě musel stát cyklistou. Navíc vyrůstal hned vedle dalšího slavného cyklisty Claudia Chiappucciho.

Cyklistické začátky

Ještě jako amatér skončil v roce 1995 druhý na mistrovství světa juniorů. O čtyři roky později se již jako jezdec stáje Zalf-Euromobil-Fior radoval z vítězství na mistrovství světa U-23. V následujících letech získával vítězství na menších závodech ve stáji Riso Scotti, když po něm v roce 2001 sáhla Fassa Bortolo. Tento tým se zpravidla zúčastňoval největších závodů, a tak dojel hned první rok v tomto týmu Basso druhý na Valonském šípu. O rok později již poprvé dokončil Tour de France na jedenáctém místě a z Paříže si odvezl i bílý dres, pro nejlepšího jezdce do 25 let. O rok později se na Tour de France umístil již na sedmém místě.

Rok 2004, první pódium na Grand Tour

V tomto roce se již Ivan mohl měřit s nejlepšími. Přestoupil do stáje CSC, která patřila mezi nejlepší. Na Tour de France v těžké konkurenci proháněl v horách Armstronga a další. Zvítězil v etapě a celkové třetí místo bylo obrovským úspěchem. Další rok se opět soustředil na Tour a tentokrát byl nad jeho síly akorát Armstrong. I přesto právě on si získal sympatie diváků.

2006, první triumf na Giru

Na tomto Giru byl Basso k nezastavení. Jeho tým zvítězil v týmové časovce, on sám v dalších třech etapách. Ale hlavně, stal se poprvé šampionem Gira a mohl se radovat z růžového dresu.

Operación Puerto

On sám byl zapleten do této známé kauzy. Avšak nebyl potrestán a mohl přestoupit do stáje Lance Armstronga, do Discovery Channelu. Ovšem tým ho suspendoval poté, co italský svaz znovu otevřel kauzu a Bassa obvinil. Basso dostal dvouletý distanc.

Další cíl Liquigas

V roce 2008 se spíše rozkoukával a nedosáhl větších úspěchů. O rok později se znovu vrátil do formy a dojel třetí na Giru a čtvrtý na Vueltě. V roce 2010 byl již připraven na Giro a to tak, že zvítězil. Zvítězil také v etapě na Zoncolan. Pomáhal mu k tomu i mladík Vincenzo Nibali, který o sobě tu samou sezónu dá vědět na Vueltě. V následujících dvou letech se ještě dvakrát dostane do první desítky Grand Tour (v roce 2011 dojel sedmý na Tour a 2012 pátý na Giru).

Tinkoff-Saxo a rakovina

V roce 2015 přestupuje do týmu Tinkoff-Saxo, kde plní roli domestika. Ovšem během Tour mu je nalezen rakovinový nádor na varlatech. Naštěstí byl objeven včas, a tak se za pár měsíců může vrátit k závodění. Ovšem během několika měsíců oznámil konec své kariéry. U cyklistiky však zůstane. V Tinkoff-Saxo bude působit jako manažer stáje.