Duel útočníka s časovkářem vyhrál Contador

nabor

Jeden z nejtěžších vrcholů, které jezdci během sezóny zdolávají, nedal nohám elitních vrchařů trochu klidu. Vůbec nejméně si ho poté dopřál Contador, který zaútočil jako první a jako první i dojel. Froome neútočil, jen jel tempo, tentokrát to však na výhru nestačilo.

Královská etapa měřila „pouze“ 160 km, zato obsahovala tři vrchařské prémie se závěrečnou jedničkou Alto de Hazallanas.

O únik dne se postarali Szmyd, Bazzana, Geschke, Jacobs, Saramotins, Roy, Riblon, De Maar a Bilbao, tedy silná devítka, kterou se ovšem tím spíše peloton bál pustit dál než dvě minuty daleko a naděje na úspěch v etapě byly nulové.

Uprchlíci si tak alespoň podělili body na prémiích, ale již na úpatí posledního stoupání byli všichni dojeti.

Celé stoupání na Alto de Hazallanas kontroloval Tinkoff, který postupně zredukoval počet jezdců v pelotonu na dobře třicet jmen. Sedm kilometrů před cílem, poté, co ve sjezdu všechny zbrzdila kolona motocyklů, najel do popředí Ivan Basso a odvezl Contadora od ostatních. Za nimi se trápili Bardet, Kennaugh, Intxausti a Kudus.

Froome volil strategii podobnou loňské Vueltě. Jel ryze tempařsky a tím pádem na začátku hodně ztrácel. To pomohlo Contadorovi, který brzy nastoupil, vybudovat si půlminutový náskok do doby, než se Froomeovi podařilo skočit Kennaughovi do háku.

Poté už to bylo jen o dvou mužích. O ze sedla jedoucím Contadorovi a v sedle převody drtícím Froomeovi. Za ním se zformovala skupinka, jíž paradoxně tvořil i Nieve, který britskému lídrovi Sky vůbec nestihl pomoci.

Výhoda Contadora se pomalu snižovala, při nájezdu do posledních sněhem obležených kilometrů už ale nejen on tušil, že to dnes vyjde. Froome ovšem i tak nadále ujížděl ostatním. Ve výsledku dojel Contador pohodlně první, ovšem Froome ještě mnohem pohodlněji druhý. Souboj o červený dres se v Andalusii rozhodne zítra.

Pořadí 3. etapy Ruta del Sol

 P. Jméno Tým Čas
1 Contador Tinkoff  4:19:15
2 Froome Sky  19
3 Bardet AG2R  1:39
4 Intxausti Movistar  1:58
5 Nieve Sky  2:02
6 Kelderman  Lotto-Jumbo  2:05
7 Kudus MTN  2:15
8 Kennaugh Sky  2:16
9  Reichenbach  IAM  2:30
10 Pardilla Caja Rural  2:42

Celkové pořadí Ruta del Sol

 P. Jméno Tým  Čas
1 Contador Tinkoff  12:22:55
2 Froome Sky  27
3 Intxausti Movistar  1:59
4 bardet AG2R  2:13
5 Kennaugh Sky  2:28
6 Nieve  Sky  2:30
7 Suitsou SKY  3:19
8 Chavanel IAM  3:41
9 Edet  Cofidis  4:10
10 Izagirre Movistar  4:15