Druhý den na Sicílii. Opět bez roviny, opět s těžkým závěrem

nabor

Pátá etapa Giro d’Italia 2018 měří pouze 153 kilometrů. Závodníci se podél Středozemního moře přesunou na západ Sicílie, zdolají tři prémie čtvrté kategorie a o výhru se utkají v městečku Santa Ninfa.

5. etapa profil Giro dItalia 2018Na prvních šedesáti kilometrech dnes budeme moci pozorovat malebnou přímořskou krajinu. Oblast, jež byla díky startovnímu Agrigentu před 2500 lety pulzujícím centrem se stovkami tisíc obyvatel, většina slávy antického zlatého věku opustila. Ve 20. století zažila také dvě vlny emigrace. Nejprve na jeho počátku, kdy se Jihosicilané hromadně vydávali hledat štěstí do Ameriky, na počátku roku 1968 pak jihozápad ostrova zasáhlo silné zemětřesení, které připravilo o domov na 100 000 lidí.

Mezi těmi, kteří zůstali, byli předci Salvatore Puccia. Jezdec týmu Sky se do rodného Menfi podívá 75 kilometrů před cílem. Tou dobou bude peloton mířit vstříc vnitrozemí za trojicí vrchařských prémií. První v Santa Margherita di Belice (vrchol 62,3 km od cíle; 2,6 km, 4 %), kde zaujme odvážná architektura kostela Matky Boží. 41,2 km před cílem přijde v Partanně druhá (7,5 km, 3,8 %) a 20,7 km od pásky třetí (5,8 km, 4,4 %) – to se bude projíždět „městem duchů“ zbylém ze starého Poggioreale, jež bylo po zmiňovaném zemětřesení v méně než poloviční velikosti přestavěno o kus níže.

Poslední kilometry 5. etapy Giro d'Italia 2018Rozhodovat budou poslední dva kilometry. Nejprve pasáž 1,4 km do 6,1 % a pak dvě zatáčky do 250 metrů dlouhé cílové rovinky. Závěr lehounce snazší než včera by mohl svědčit Enricu Battaglinovi, na další výhru zaútočí Tim Wellens. Někteří dostanou šanci na reparát – například José Gonçalves, který musel v úterý třikrát z kola, či Zdeněk Štybar.

Nedá se nicméně vyloučit, že do bojů zasáhnou i vrchaři jako Michael Woods a Thibaut Pinot nebo naopak spurteři. Pokud budou kilometr před cílem v kontaktu Sam Bennett, Sacha Modolo a Elia Viviani, sotva kdo je porazí.

Pátá etapa Giro d’Italia 2018 začíná ve 13:20 (nultý kilometr ve 13:30). Přenášena bude celá a protože ji v úvodu zřejmě trochu zbrzdí protivítr, do cíle by měla dorazit až chvíli po čtvrt na šest.

Kdo z širokého pole favoritů vyhraje? Tipněte si v soutěži na našem Facebooku.