Druhá etapa zamíří na pobřeží Atlantiku

nabor

První letošní vrchařská prémie, ale také spousta roviny. 160,8 kilometrů dlouhá zkouška sotva skončí jinak než spurtem neredukovaného pelotonu.

Profil 2. etapy Vuelty 2016Na první hromadný test Vuelty se dnes bude smát galicijské slunce a pofukovat bude jen lehký vánek. Začne se v jednom z největších měst Galicie a centru stejnojmenné provincie – stotisícovém Ourense. Není se co divit, že na peloton nesprchne, když tu za celé prázdniny obvykle nespadne více než pět milimetrů srážek. Po cestě na západ profil staví do cesty prémii třetí kategorie Alto de Fontefria – 8,2 km, 3,2 %. O poznání těžší pasáž, která prémii předchází, paradoxně klasifikována není.

Závěr bude bez převýšení a poměrně přehledný. Dojíždět se bude při pobřeží do turistického a rybářského městečka Baiona. Zajímavá je jeho historie. Založeno bylo před více než dvěma tisíci lety a 1. března 1493 se stalo vůbec prvním přístavem, který se od posádky lodi Pinta dozvěděl o objevení Ameriky. Na památku události bylo v Baioně zbudováno muzeum s přesnou replikou této karavely.

Sprinty by na letošní Vueltě mohly být hodně zajímavé a nepředvídatelné, neboť přední spurteři již tradičně upřednostňují Giro a Tour. V akci tak budou závodníci – a tímto je nechceme urážet – spíše druhého sledu. Ať už jde o Bonifazia, Meersmana, Arndta, Druckera, Sbaragliho či Fabia Fellineho.

Že o Vueltu není mezi rychlíky valný zájem, dosvědčuje přítomnost Alejandra Valverdeho mezi top 20 favority pro dnešek dle sázkových kanceláří. Španěl už má přitom letos v nohách mnohé a aktivita v rovinatých etapách by jej dozajista stála ambice na celkové umístění v elitní desítce.

Start je naplánován na 13:40. Na Facebooku opět čekáme na vaše tipy na vítěze. Jeho jméno se dozvíme po půl šesté, přenosy etapu zdokumentují od třetí odpolední.