Dolomitská královská etapa: krátká, ale zrádná


Tři horské průsmyky více než 2000 metrů nad mořem a po nich ještě „trojka“, prudký sjezd, „jednička“ a 13% kopnutí půl kilometru od cíle. To vše čeká peloton na pouhých 137 kilometrech 18. etapy Gira.

Profil 18. etapy Giro d'Italia 2017Žádná z dnešních prémií není delší než 13 kilometrů, žádná nemá průměr přes 7 %. Kdo však na vteřinku poleví, může v intenzivním profilu snadno ztratit. Nejprve Passo Pordoi (11,8 km, 6,7 %), první kategorie, druhý nejvyšší silniční průsmyk v Dolomitech. Poté rytmická „dvojka“ Passo Valparola (12,9 km, 6 %), následovaná průjezdem kolem trasy známého obřího slalomu v Alta Badia na Passo Gardena (9,3 km, 6,4 %). Všechna tři stoupání si můžete pamatovat z loňska, kdy čtrnáctou etapu ovládl Chaves a do růžové se oblekl Kruijswijk.

Pontives - profil prémie 18. etapy Giro d'Italia 2017Tentokrát však Giro zamíří jinam. Přes nepravidelnou „trojku“ Passo di Pinei (4,25 km, 6,2 %) a dlouhý rychlý sjezd se vydá na „jedničku“ Pontives (9,3 km, 6,9 %, závěr prudší) a posléze do cílového Ortisei. Finále bude hodně nepříjemné, neustále do mírného kopce. Na závěrečném kilometru stoupání nabere dvouciferných hodnot, načež úzkou uličkou po kostkách vrhne jezdce do cílové rovinky.

O dnešku se hovoří jako o klíčovém v souboji Quintany, Nibaliho a Dumoulina o růžový dres. První dva jmenovaní potřebují náskok pro závěrečnou časovku a není jisté, zda by dokázali v relativně lehčích profilech 19. a 20. etapy Nizozemce dostatečně utavit. Do útoku proto musí vyrazit dnes. Nejprve se patrně pokusí Dumoulina izolovat, akcelerace potom může přijít kdekoli, třeba i v neplánovanou chvíli.

Profil dojezdu 18. etapy Giro d'Italia 2017Profil dojezdu 18. etapy Giro d'Italia 2017I když na pódium asi nedosáhnou, také bitva mezi Pinotem, Pozzovivem, Zakarinem, Kruijswijkem, Mollemou, Jungelsem a spol. o další místa v desítce bude zajímavá. Kolem samotného desátého místa se nyní ve 44 vteřinách naskládali Yates, Formolo a včerejší uprchlíci Polanc s Monfortem. Z úniku by mohl své štěstí znovu zkusit Landa. Společnost by mu mohl dělat Konrad, Cataldo, Dombrowski, Carthy, Foliforov, Petilli… Ale samozřejmě také Jan Hirt, který ze 16. místa nevidí pět minut před sebou ani za sebou jediného konkurenta.

Osmnáctá etapa Giro d’Italia 2017 začíná ve 13:00. A jak asi tušíte, vidět ji proto můžete celou. Spolu s celým Girem jde do finále naše soutěž na Facebooku