Po 200 kilometrů dlouhém úniku slavil Pierre Rolland

nabor

17. etapu Giro d’Italia ovládl po heroickém výkonu Pierre Rolland (Cannondale-Drapac) z celodenního úniku. Po nástupu, 9 kilometrů před cílem, si svůj náskok již udržel a oslavil své první vítězství v sezoně. Druhý dojel Rui Costa (UAE), třetí Gorka Izagirre (Movistar).

Do 219 kilometrů dlouhé etapy vyrazil peloton svižným tempem a první skupina se oddělila krátce po startu. Byl v ní pozdější vítěz Pierre Rolland (Cannondale-Drapac) a s ním Pavel Brutt (Gazprom-Rusvelo) a Matej Mohorič (UAE Team Emirates). O pár kilometrů později zaútočilo také kvarteto jezdců kde byl i Michal Schlegel (CCC) a Tejay Van Garderen (BMC).

Z pelotonu poté odjela další skupina a po spojení se zmíněnou čtveřicí čítal únik neskutečných 43 jezdců. Mezi nimi byli například Agnoli (Astana), Woods (Cannondale), Roy (FDJ), Monfort (Lotto), Fraile a Teklehaimanot (Dimension Data), Costa, Conti a Polanc (UAE) či Jan Bárta (Bora). 

Původní trio Rolland-Mohorič-Brutt ale bylo výrazně silnější v kopcích a na čele se udrželo více než 100 kilometrů. Zvlněný profil v průběhu dne skupinu výrazně procedil až na méně než polovinu. Do cíle chybělo ještě 20 kilometrů.

Mírné cílové stoupání nedávalo příliš prostoru pro útok jezdců na celkové pořadí. A v pelotonu tak po včerejší kontroverzní etapě platil klid zbraní.

Po sérii neúspěšných útoků od Valeria Contiho a Driese Devenynse to 9 kilometrů před cílem zkusil Pierre Rolland, muž který byl celý den v úniku. Jeho náskok se ze začátku pohyboval okolo 15 vteřin, ale poté co začala skupina za ním taktizovat, rozdíl rázem vystřelil na 30 vteřin. Až Laurens de Plus se rozhodl, že se obětuje pro zbytek úniku, ale již bylo pozdě.

Pod Flamme Rouge byl rozdíl stále okolo 27 vteřin a pro Cannondale to vypadalo skvěle. V posledních 500 metrech přestala vozovka stoupat a obrátila se do mírného sjezdu. Rolland tak měl ještě dost času na mohutnou oslavu.

Vítězství má obrovskou váhu jak pro Rollanda, tak pro jeho tým. Sám dokázal vyhrát 2 etapy na Tour de France, ale to bylo již v letech 2011 a 2012. Pět let půstu tak ukončil ve velkém stylu. Pro Cannondale-Drapac to bylo první vítězství na Grand Tour od času Davide Formola z roku 2015.

Dalším neuvěřitelným skokanem se stal Jan Polanc (UAE Team Emirates), který se po dni stráveném v úniku dostal do nejlepší desítky závodníků. Poskočil na skvělé 10. místo na úkor Adama Yatese.

[cyklostat id=“Giro-dItalia“ etapa=“17″ rok=“2017″ nadpis=“Giro d’Italia 2017, pořadí 17. etapy“]