Dojezd na Caminito del Rey otestuje spurtery i vrchaře

nabor

Přesně 400 metrů za vrchařskou prémii třetí kategorie Alto de Guadalhorce zamíří druhá etapa Vuelty 2018. Na španělské poměry dosti mírné stoupání s průměrem kolem tří procent by mělo svědčit Peteru Saganovi, útočit na výhru však mohou také čistokrevní spurteři a jezdci na celkové pořadí.

Časovku přežilo všech 176 účastníků Vuelty a ti teď vyrazí na trať poprvé společně. Pokračovat budou reminiscence na rok 2015. V dnes startovní Marbelle tehdy slavila výhru v úvodní týmové časovce stáj BMC (do červeného se při své poslední Grand Tour oblékl Peter Velits) a druhá etapa dojížděla na stejné místo jako ta letošní. Skalnaté návrší Caminito del Rey, tyčící se nad přehradou a řekou, jež dala jméno i klíčové horské prémii – Guadalhorce, se však tehdy zdolávalo prudší cestou, která svědčila Estebanu Chavesovi.

2. etapa Vuelta 2018 profilMapa 2. etapy Vuelty 2018 (Marbella - Caminito del Rey)Z pohledu průměrného sklonu bude dnes Alto de Guadalhorce se 7,1 kilometry a 2,8 % nejmírnějším kategorizovaným stoupáním. Únik se bude tvořit na Puerto de Ojén (6,5 km, 5,2 %). První jezdec na vrcholu této „dvojky“ získá 5 puntíkatých bodů. Zbylých 9 bude rozděleno až po nájezdu na 105 kilometrů dlouhý okruh, v rámci nějž se 79,5 km před cílem začne poprvé stoupat na Guadalhorce. O 28,7 kilometrů dále leží Alto de Ardales (5,8 km, 3,7 %) a 7,5 km od cíle začíná finální stoupání, následované mírně nakloněnou krátkou cílovou rovinkou.

Za obvyklých okolností by Peter Sagan nebyl v takovéto etapě k poražení, jenže jeho forma má k optimu daleko. Toho by mohli využít jednak jména jako Kwiatkowski, Valverde, Moreno, Teuns či Dan Martin. Je ovšem rovněž možné, že se u čela udrží až do závěru rychlíci Trentin, Viviani, Nizzolo, Bouhanni, van Poppel nebo Consonni.

Není pravděpodobné, že by do cíle dojel únik. Rohan Dennis, první mimoevropský cyklista, který dokázal vyhrát individuální časovku na všech třech Grand Tours, sice nadále deklaruje, že červený dres není jeho prioritou. Útok však plánuje Kwiatkowski (vítěz bere bonus 10 vteřin, Polák ztrácí jen 6). Celkovým pořadím by se měl mírně posunout Jan Hirt, jehož po včerejšku od nelichotivé 176. příčky dělí jen jednotky vteřin.

Druhá etapa Vuelty 2018 začíná ve 13:35. Zhruba ve tři začne – s nájezdem na velký cílový okruh – přenos a kolem 15:50 bude poprvé zdoláno Alto de Guadalhorce. Dojezd je odhadován na 17:40.

Tipněte si vítěze dnešní etapy na našem Facebooku nebo formou SMS:

 

  • SMS ve tvaru WT mezera 2 mezera TŘI JMÉNA A PŘÍJMENÍ
  • odeslat na číslo +420 733 676 633, cena dle tarifu operátora.