Den pro únik v pohoří Jura

nabor

Aktivita jezdců na celkové pořadí bude v osmé etapě Tour de France 2017 mírným otazníkem. Zato pro uprchlíky je její profil jako dělaný. Teoreticky by se někdo z nich mohl obléci i do žlutého dresu.

8. etapa profil Tour de France 2017Začátek etapy lze očekávat velmi rušný. Řada jezdců bude chtít odjet a dominantní týmy se budou snažit složení skupiny přizpůsobit svým zájmům. Jakékoli útoky jezdců z top 10 na prvních 165 kilometrech by byly překvapením. „Trojce“ Col de la Joux (6,1 km, 4,7 %, vrchol 86 km od cíle) i „dvojce“ Côte de Viry (7,6 km, 5,2 %, 49 km od cíle) chybí prudkost. Rozhodovat tak bude „jednička“ Côte de la Combe de Laisia – Les Molunes (11,7 km, 6,4 %) a 12 km chybějících z ní do cílového lyžařského střediska Station des Rousses (doslova „Rusovlasá stanice“).

Station des Rousses - profil dojezdu 8. etapy Tour de France 2017Klíčové stoupání bude mít v závodě premiéru. Generálku mělo tak jako celá etapa na podniku nižší kategorie Tour du Jura. Etapu ovládl Pierpaolo Ficara, ale ve stejném čase dorazil vítěz závodu Thomas Degand a celkově třetí Guillaume Martin. Oba jedou v dresu Wanty Tour de France, na Frooma ztrácí 4:36, respektive 2:27 a patří k širšímu okruhu kandidátů na zisk etapy a možná dokonce senzačního maillot jaune.

Podobné plány mohou na startu spřádat také Tim Wellens (1:51), Serge Pauwels (2:00) Tiesj Benoot (2:30), Lilian Calmejane (4:24) či Janez Brajkovič (4:33). Větší ztrátu už nabrali další adepti na výhru z úniku, Ulissi, Pinot, Rolland nebo čerstvý britský šampión v časovce i hromadném závodě Stephen Cummings.

Pokud by etapu přece jen ovládl někdo z čela celkového pořadí, mohl by to být Daniel Martin. Ir je vynikající ve spurtu a na Planině krásných dívek mu v kopci ujel jen Fabio Aru. Ale ani on se asi v horkém počasí a před obávanou devátou etapou nebude chtít „vystřílet“. Dnešní zisky mohou být zítra mnohonásobně vykoupeny.

Osmá etapa Tour de France 2017 začíná ve 12:10. Závodit se bude od 12:25. Vítěz by měl být znám kolem 17:15. Jeho jméno hledáme tak jako vždy v naší facebookové soutěži.