David Gaudu opanoval Faun-Ardèche Classic

nabor

David Gaudu (Groupama-FDJ) porazil v dojezdu napínavého závodu Faun-Ardèche Classic Clémenta Champoussina (AG2R Citroën) a pokračuje ve výborných výkonech na úvod sezóny. Pro třetí místo si dojel Hugh Carthy (EF Education-Nippo). 

Jeden z mladších závodů na jihu Francie, to je Faun-Ardèche Classic ve stejnojmenném regionu. Letos se konal 21. ročník a tradičně trasa svědčila klasikářům a vrchařům. Start i cíl obstaralo městečko Guilherand-Granges a peloton musel překonat 171 kilometrů. Na nich je čekal hned trojitý přejezd stoupání Côte du Val d′Enfer (1,6 kilometru, průměr 10 %), poslední pouhých šest kilometrů před cílem. Před závodníky také v posledních třiceti kilometrech stála stoupání Mur du Cornas (1,8 kilometru, průměr 8,6 %) a Cote de Saint Romain de Lerps (6,3 kilometru, průměr 7,0 %) s vrcholem pouhých dvacet kilometrů před cílem.

Únik dne vytvořila pětice Orluis Aular (Caja Rural), Stuart Balfour (Swiss Racing Academy), Rui Oliveira (UAE Team Emirates), Valentin Ferron (Total Direct Energie) a Delio Fernández (DELKO). Ale jejich šance na úspěch překazily domácí sestavy Cofidis a Groupama-FDJ, které kontrolovaly dění pro své lídry.

Únik byl dostižen na úpatí Mur de Cornas, kde zaútočil Laurens Huys (Bingoal-Wallonie Bruxelles). Do stíhání se pustil Mikkel Frølich Honoré (Deceuninck-Quick Step), ale peloton nebyl daleko. Huys si držel náskok, ale Honoré byl dostižen už velmi prořídlým zbytkem pelotonu.

Ten se ještě více dělil a za Huyesem se pustila stíhací skupina. Z ní nastoupil Hugh Carthy dvacet tři kilometrů před cílem. Spolupráce za ním vázla, proto do stíhání zkusil vyrazit Rui Costa (UAE Team Emirates), na jehož zadní kolo se pověsil Ion Izagirre (Astana-Premier Tech), ale bez úspěchu. Skupina zůstávala pospolu.

Další útok přišel od Davida Gauduho, ale bez úspěchu. Francouz zkusil druhý nástup, který byl už úspěšnější a společně s Clémentem Champoussinem dojeli Carthyho ve sjezdu před posledním výstupem na Côte du Val d′Enfer. Gaudu nelenil a hned ve sjezdu zkusil svým soupeřům ujet. To se mu na chvíli povedlo, ale v úvodu Côte du Val d′Enfer se k němu Carthy a Champoussin vrátili.

Stíhací skupina mezitím nabrala ztrátu přes půl minuty a vypadla ze hry o výhru. Gaudu nechtěl čekat na spurt a nastoupil. Do problémů dostal Carthyho, ale Brit bojoval a dokázal náporu Francouzů odolat. Trojice začala klesat do cílového Guilherand-Granges.

Ve sjezdu se Francouzi znovu vzdálili Carthymu a Britovi se výhra začala vzdalovat. Jeho šance by přišla ve chvíli, kdy by Gaudu s Champoussinem začali taktizovat. Jenže to se nestalo a Champoussin s Gaudym se na čele střídali téměř až do konce. Champoussin nakonec vyrazil z druhého místa, ale Gaudu si své první místo pohlídal a vyhrál klasiku Faun-Ardèche.

Etapa odstartuje 1.1.1970 z . dlouhá km startuje v 10:30. Předpokládaný dojezd je v 17:25.

Zdroj obrázku:
Twitter (©2021): Équipe Cycliste Groupama-FDJ, https://twitter.com/GroupamaFDJ/status/1365689378429894658/photo/2 (27. 2. 2021)