Dan Martin ovládl horský dojezd, Gilbert udržel vedení

nabor

Jediná letošní etapa s horským dojezdem a šesti náročnějšími stoupáními přinesla očekávané změny v celkovém pořadí. Beze změn zůstala v elitní desítce pouze pozice lídra závodu, která stále patří Philipu Gilbertovi z BMC.  Závěrečné kilometrové stoupání na Mentougou Miaofeng Mountain, přineslo souboje, které jsme zvyklí sledovat na velkých Grand Tours.

Již na pětadvacátém kilometru dnešní etapy se do úniku dostala čtyřčlená skupina, která si vypracovala až čtyřminutový náskok. Nejzajímavějším jezdcem byl Julien Vermote z Omegy, který průběžně ztrácel na vedoucího Gilberta jednadvacet sekund.

V další fázi závodu začali výrazně spolupracovat na snížení náskoku uprchlíků stáje BMC a Garmin, což se jim postupně podařilo.  Zhruba třináct kilometrů před cílem už byl náskok menší než jedna minuta a bylo jasné, že vrchaři a jezdci na celkové pořadí svedou bitvu v závěrečném stoupání.

Aktivně jedoucí Julien Vermote, který se snažil útočit ve skupince uprchlíků, byl označen za největšího bojovníka čtvrté etapy i když bylo jasné, že skupina bude brzy pohlcena hlavním polem.

Před posledním stoupáním zaútočil jako první z pelotonu Louis Vervaeke (Lotto) a podařilo se mu získat mírný náskok. Peloton reagoval a ztrátu rychle zlikvidoval, všichni hlavní favorité byli vpředu. Další velký nástup předvedl Ryder Hesjedal a fantastickým tempem si vypracoval až čtrnáctivteřinový náskok.  Kilometr před cílem je Hesjedal dojet pelotonem a do čela se posunul jeho týmový kolega Daniel Martin.  Martin si vezl za zadním kolem Rubia Chavese z Orici, Rui Costa (Lampre) a Gilbert (BMC) v tuto chvíli malinko zaostávali. Pásku jako první po skvělém finiši protnul Martin, dvě vteřiny za ním Chaves a ve stejném čase i mohutně dotahující Gilbert s Costou.

Nádherný závěr zajímavé etapy tak krom vedoucího belgičana nenechal v elitní desítce kámen na kameni.  Z jednadvacátého místa se na druhou příčku posunul Dan Martin, z třiadvacátého na třetí Rubio Chaves a do desítky se posunuli ještě Arredondo (Trek Factory), Nocentini (AG2R) a Uran z Omegy.

Pořadí 4. etapy

Pořadí Číslo Jezdec Team TČas
1 61 MARTIN Daniel GRS 04:12:14
2 101 CHAVES RUBIO Johan Esteban OGE 02
3 34 GILBERT Philippe BMC  ´´
4 71 FARIA DA COSTA Rui Alberto LAM  ´´
5 161 ARREDONDO MORENO Julian TFR 10
6 11 NOCENTINI Rinaldo ALM  ´´
7 121 BARGUIL Warren GIA  ´´
8 91 URAN URAN Rigoberto OPQ  ´´
9 131 CHERNETSKI Sergey KAT  ´´
10 147 LOPEZ GARCIA David SKY 13

Celkové pořadí po 4. etapě

Pořadí Číslo Jezdec Team Čas
1 34 GILBERT Philippe BMC 15:19:47
2 61 MARTIN Daniel GRS 03
3 101 CHAVES RUBIO Johan Esteban OGE 09
4 71 FARIA DA COSTA Rui Alberto LAM 11
5 131 CHERNETSKI Sergey KAT 23
6 121 BARGUIL Warren GIA  ´´
7 161 ARREDONDO MORENO Julian TFR  ´´
8 11 NOCENTINI Rinaldo ALM  ´´
9 91 URAN URAN Rigoberto OPQ  ´´
10 95 SERRY Pieter OPQ 26