Další výzva pro spurtery. Poradí si s Alto El Marchal?

nabor

Čistě spurterské etapy jsou na Vueltě vcelku raritou. Profil páté etapy to jenom potvrdí, když pouhých 26,7 kilometrů od cíle vyvrcholí stoupání druhé kategorie Alto El Marchal (10,8 km, 4,1 %). Viviani a spol. přesto nejsou bez šance na výhru.

Etapa začne v Granadě, městě s letitou historií a 230 tisíci obyvateli na úpatí pohoří Sierra Nevada. Už to naznačuje, že roviny si cyklisté příiš neužijí. Menší stoupání budou proložena nejprve „trojkou“ Alto de Órgiva (4 km, 7 %, vrchol 133,7 km od cíle). 71,2 km před cílem dojde, naopak v klesavé pasáži, na sprinterskou prémii. A 37,5 kilometrů od cíle začne spurterský křest ohněm. 10,8 km a 4,1 % má „dvojka“ Alto El Marchal. Předpověd na ní věští pomnoze čelní vítr a v tom spočívá naděje týmů se zájmem na hromadném dojezdu.

Mapa dojezdu 5. etapy Vuelty 2018 (Roquetas de Mar)Na závěrečných 10 kilometrech se profil konečně narovnává. Vlastně poprvé v celé etapě. Příčina je jednoduchá: příjezd ke Středozemnímu moři. Od něj by neměl vát žádný dramatický vítr, je ovšem možné, že v horkém počasí sprchne. Což nejednomu Španělovi trochu pokazí dovolenou. Roquetas de Mar jsou veleoblíbeným turistickým letoviskem na Costa de Almería. Jeho popularitu nejlépe dokládá dvojnásobný nárůst počtu obyvatel během posledních dvaceti let. Neznámé není ani fandům cyklistiky. Dojížděly sem poslední tři ročníky závodu Clásica de Almería; naposledy se tu radoval Caleb Ewan. Pokud dnes dojde na spurt, bude muset vítěz prokázat také ostré lokty. Na posledním kilometru číhají totiž dvě nepříjemné zatáčky.

5. etapa Vuelta 2018 profilNejvětšími spurterskými favority této etapy budou Elia Viviani, Peter Sagan a Matteo Trentin. Všichni tři (a za obvyklých okolností samozřejmě nejvíce Sagan) v sobě kombinují schopnost přejet kopce a zafinišovat na světové úrovni. Možná však vyhraje agresivita borců, kteří v hromadných dojezdech většinou nefigurují: to kdyby zvítězil Fabio Felline, Tiesj Benoot či Dries Devenyns.

V každém scénáři, v němž nevyhrají uprchlíci, bude figurovat mezi favority Valverde a říkáme-li Valverde, musíme dodat také Kwiatkowski. Rovněž Bauke Mollema by se mohl předvést. Ten však již s volností, jíž mu zaručuje celkově 49. pozice. A co takhle čtvrtý útok v řadě dua Pierre Rolland – Luis Ángel Maté? Unavil je včerejší boj o etapovou výhru dost na to, aby si únik poprvé odřekli?

Pátá etapa Vuelty 2018 začíná v 11:56. Vrchol Alto de Órgiva kolem 13:30, sprint po třetí, necelou hodinu před tím, než se začne stoupat k vrcholu Alto El Marchal. Dojezd plánován na 17:10.

Tipněte si vítěze etapy na našem Facebooku či přes SMS:

  • ve tvaru WT mezera 5 mezera TŘI JMÉNA A PŘÍJMENÍ
  • odeslat na číslo +420 733 676 633, cena dle tarifu operátora.