Conti proti favoritům na legendární trase Cuneo – Pinerolo

nabor

Další dárek k výročí Fausta Coppiho. Po 70 letech stejná cílová a startovní města jako při jeho velké jízdě na Giru 1949. Letos to na mnohem snazším profilu nebude královská zkouška. Spíše test odvahy ztrácejících mužů a odhodlání toho dosud vedoucího.

Etapa slibná pro uprchlíky zajistí rychlý úvod, který kolem dvacátého kilometru opepří úsek 2,4 km do 4,9 %. Pak tempo uvadne, projede se sprinterskou prémií, 66 kilometrů od cíle si cyklisté vyzkouší stěnu San Maurizio (0,5 km do 13,2 %). Dojet pod první „jedničku“ zabere 102. Giro d’Italia dohromady skoro 2000 kilometrů. Montoso (8,8 km, 9,5 %) je v itineráři novinkou a z vrcholu do cíle chybí 32,1 kilometrů. Při dostižení uprchlíků budou útoky favoritů stimulovat i bonusové vteřiny pod kopcem. Poslední šanci dá vytvoření rozestupů necelé tři kilometry od cíle opětovný nájezd na dlažbu San Maurizia.

Montoso - profil stoupání 12. etapy Giro d'Italai 2019Zmínili jsme, že mezi Cuneem a Pinerolem už se jely říznější etapy. V souboji legend tu po 254 kilometrech horské dráhy s nejvyšším bodem na Izoardu (2360 m n. m.) nadělil Coppi Bartalimu 11 minut, 52 sekund a získal klíčový růžový náskok. Také před 10 lety šlo o královskou etapu. Radoval se Di Luca. Jeho výsledek však neodolal zubu dopingových zkoušek.

12. etapa Giro 2019Hájit modrý dres se dnes zřejmě vydá Giulio Ciccone, ačkoli také do této hry začínají vstupovat kalkulace. Pátek a sobota přinesou bodů daleko víc. Sunweb by mohl tasit Vervaekeho či Bakelantse, Oomen by zelenou od UAE dostat nemusel. Totéž platí pro Gallopina, Carthyho nebo Cattanea. Zkusí nohy Sosa? Nabízí se i Plaza a De Gendt. Situace zamotaná promíchaným celkovým pořadím může vyprodukovat hodně nečekaného vítěze.

Víme, kteří favorité potřebují útočit. Landa, López a Yates jsou nejen daleko za Rogličem, ale musejí potvrzovat své role lídrů proti Carapazovi, Bilbaovi, potažmo Chavesovi. Ve hře bude rovněž bílý dres. Veze ho Peters, ale do pěti minut je za ním stále osm jmen, pochopitelně včetně Lópeze a zřejmě nejrealističtějšího vyzyvatele Carthyho.

Dvanáctá etapa Giro d’Italia 2019 startuje ve 13:15. Živě poběží celá. Kolem půl třetí se bude 97,2 km od cíle sprintovat o bramboříkové body. Pod Montosem budou první jezdci před čtvrtou. Dojezd přibližně v 17:12.

Soutěž