Classic Ronde de Hoogerheide – pohřebiště klasikářů a neuvěřitelný vítěz!

nabor

Klasikáři si dnes na Hoogerheide, neboli „Vysokém Vřesovišti“, náladu rozhodně nespravili. Závod v délce pouhých 127 kilometrů se již od samého začátku vyvíjel mimo jejich režii. Závěrečné okruhy na cyklokrosové trati pak dokonaly dílo klasikářské zkázy.

Ač opomíjen médii, byl závod sledován všemi 250 000 obyvateli nizozemského satelitního městečka na břehu moře. Atmosféra byla uvolněná, profesionálové všech zemí se družně bavili i s amatéry z Čech, hovořícími plynně anglicky. To však trvalo jen do startu. Poté, co ředitel závodu mávl bílou vlajkou z doprovodného Mercedesu, amatéři zapomněli na veškerou úctu.

Do prvního úniku, na prudkém větru po pobřeží, se vydal pochopitelně Phillipe Gilbert (Deceuninck QuickStep), určený jako superdomestik Zdeňka Štybara (Deceuninck QuickStep). Ovšem několik amatérů v českých barvách se přes něj vzápětí přehnalo vpřed a nechalo jej daleko za sebou. Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) si s nimi sice bravurně poradil na první vrchařské prémii, na kopci Zwaluw Meer ve výšce 2189m n.m., ale při sjezdu ho pozdější vítěz minul téměř bez povšimnutí rychlostí 145 km/h.

Zdeněk Štybar překvapil tentokrát výběrem svého stroje – zřejmě kvůli závěrečným cyklokrosařským okruhům zvolil rám 38‘‘, zadní kolo 35‘‘ a přední kolo 24‘‘! Dvojnásobný vítěz tohoto závodu, téměř domácí Wout van Aert (Team Jumbo-Visma), zřejmě zatoužil po hattricku, a nechal si namontovat převodník 25×9. Na jediné spurterské prémii mu tato volba sice pomohla, v kadenci šlapání se mu nevyrovnal ani Peter Sagan, ale v bahně cyklokrosových okruhů se téměř utopil.

Když hned v prvním okruhu při sjezdu Štybar zapomněl nasednout na kolo, stal se z něj pro zbytek závodu jen nosič kafe pro dámskou část pelotonu, a tak nic nebránilo vítězství toho nejméně očekávaného.

Černý kůň týmu WTCycling.cz vyrazil ze startu obezřetně. Úniků si nevšímal, držel se pokojně za zadním kolem Petera Sagana a teprve 22 kilometrů před cílem, kdy teplota na slunečném pobřeží dosahovala již slušných 25°C, sundal péřovku a kulicha a dal se do toho. Krátce promluvil do vysílačky…

… a najednou se zjevili Křemílek a Vochomůrka a našeho Vojtu Růžičku (Team WTCycling.cz) doprovodili na vítězné vlně do cíle!

A jak je to možné?

No protože to byl

APRÍL