Chris Froome si vítězstvím v deváté etapě pojistil celkové vedení

nabor

Chris Froome zvítězil v deváté etapě španělské Vuelty a v celkovém pořadí má již více než půl minuty náskoku na druhého Estebana Chavese.

Markel Irizar (Trek-Segafredo), Marc Soler (Movistar), Marco Haller (Katusha-Alpecin), Bert-Jan Lindeman (LottoNL-Jumbo), Tobias Ludvigsson (FDJ), Anthony Turgis (Cofidis), Lluis Mas, Diego Rubio (Caja Rural-Seguros RGA), Conor Dunne (Aqua Blue Sport) a Ricardo Vilela (Manzana Postobon) zformovali únik dne.

Celou etapu zásadně ovlivnily finanční problémy týmu Cannondale. Americká stáj shání hlavního sponzora po odchodu toho stávajícího a není jisté zda bude příští rok pokračovat. Jezdci si tak budou muset hledat nové angažmá. Proto se dnes chtěli ukázat. Nepodařilo se jim dostat do denního úniku, a tak celý den kontrolovali tempo pelotonu a únik udržovali na dostřel. Ve druhé fázi jim trochu pomohl i tým Sky, ale byli to Američané, kteří se postarali o neúspěch úniku.

Nejdéle v něm vydrželi Ludvigsson a Soler. Ti společně překonali první přejezd přes stoupání Cumbre del Sol, ale poté je již dojelo hlavní pole. Z něho zkoušel nastupovat Romain Bardet, neúspěšně.

Boj o nejlepší pozici do cílového stoupání vyhrál tým Sky. Hned v úvodu nastupoval znovu Bardet či mladý Richard Carapaz, jenže duo ze Sky Rosa-Nieve je nenechalo odjet. Poté již začala bitva celkových favoritů. Jako první vyrazil David de la Cruz. Na to již zareagoval Froome. Brit se rychle dotáhl na De la Cruze a hned vzápětí zaútočil sám. Rychle se vzdálil svým soupeřům, ale Esteban Chaves a Michael Woods ještě byli schopni zareagovat. Chaves se necelých 300 metrů před cílem dostal hned za Froomovo zadní kolo. Když to Brit spatřil, okamžitě atakoval znovu. Na tento nástup již nestačil ani Chaves a Froome tak mohl slavit etapové prvenství. Celkově již vede o 36 sekund právě před Chavesem a o více než jednu minutu před Rochem.

Pořadí etapy

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Christopher Froome (Brit) Team Sky 4:07:13
2 Johan Esteban Chaves Rubio (Kol) Orica-Scott 0:00:04
3 Michael Woods (Kan) Cannondale-Drapac 0:00:05
4 Wilco Kelderman (Niz) Team Sunweb 0:00:08
5 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin
6 Alberto Contador Velasco (Špa) Trek-Segafredo 0:00:12
7 David de la Cruz (Špa) Quick-Step Floors
8 Sam Oomen (Niz) Team Sunweb
9 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team 0:00:14
10 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida

Celkové pořadí

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Christopher Froome (Brit) Team Sky 36:33:16
2 Johan Esteban Chaves Rubio (Kol) Orica-Scott 0:00:36
3 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team 0:01:05
4 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida 0:01:17
5 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:01:27
6 David de la Cruz (Špa) Quick-Step Floors 0:01:30
7 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team 0:01:33
8 Michael Woods (Kan) Cannondale-Drapac 0:01:52
9 Adam Yates (Brit) Orica-Scott 0:01:55
10 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin 0:02:15