Česká radost i smutek. Norský vítěz. Kolumbijský spurter vystrčil růžky, to vše přineslo Tour of Britain 2015

nabor

Nor Edvald Boasson Hagen vyhrál podruhé v kariéře závod Tour of Britain. Etapy vyhráli Elia Viviani, André Greipel, Fernando Gaviria, Wout Poels, Matteo Trentin a hlavně Petr Vakoč. Ten bohužel upadl hned v další etapě a musel odstoupit. Zdeněk Štybar nakonec dokončil závod na skvělé 5. pozici.

1. etapa (Beaumaris -> Wrexham; 177 km)

Vítěz: Elia Viviani (SKY); Lídr závodu: Elia Viviani (SKY)
Viviani
Finiš 1. etapy

První etapa závodu Tour of Britain přinesla hromadný dojezd a radost domácímu týmu SKY, když jejich spurter Viviani nedal šanci Marku Cavendishovi a André Greipelovi. Ital se díky vítězství dostal do čela průběžné klasifikace závodu.

 

 

 

2. etapa (Clitheroe -> Colne; 159 km)

Vítěz: Petr Vakoč (Etixx-Quick Step); Lídr závodu: Petr Vakoč (Etixx-Quick Step)
Vakoč
Česká radost ve 2. etapě

Když se tvořil únik dne, nikdo ani nepomyslel, že by se některý z jeho členů mohl dostat do cíle před pelotonem. Profil etapy byl sice zvlněný, ale týmy Movistar a MTN to chtěly pohlídat. Jenže to se jim nepovedlo, protože jen tak mimochodem se do úniku dostal i Petr Vakoč a 16 kilometrů před cílem odjel svým spolubojovníkům. Zmatky stíhacích vlaků mu daly dostatek prostoru. Petr dokázal vyhrát a uzmout dres lídra.

 

3. etapa (Cockermouth -> Floors Castle; 216 km)

Vítěz: Elia Viviani (SKY); Lídr závodu: Juan José Lobato (Movistar)
Viviani
Elia Viviani podruhé vítězí

Po euforii přišel pád a to doslova. Lídr závodu Petr Vakoč se necelý kilometr před ochranou zónou dostal do pádu a zlomil si ukazováček. Naštěstí to není tak vážné a jeho start na mistrovství světa by neměl být ohrožen. Pro etapový primát si znovu dospurtoval Elia Viviani, před Juan Josém Lobatem, který se ujal vedení v závodě.

 

4. etapa (Edinburgh -> Blyth; 217 km)

Vítěz: Fernando Gaviria ( Etixx- Quick Step); Lídr závodu: Juan José Lobato (Movistar)
Gaviria
Nástupce Marka Cavendishe vyhrál 4. etapu

Mladý a talentovaný spurter z Kolumbie, který ukázal svůj potenciál už na Tour de San Luis v Argentině, kde porážel Cavendishe, znovu naznačil, že je schopen velkých věcí. Hromadný dojezd všech hvězd vyhrál tento rychlík z Etixxu, před Greipelem a Boassonem Hagenem.

 

5. etapa (Prudhoe -> Hartside Fell; 166 km)

Vítěz: Wout Poels (SKY); Lídr závodu Edvald Boasson Hagen (MTN-Qhubeka)
Poels
Wout Poels vyhrál královskou etapu

Náročné stoupání do cíle nejlépe zvládl Holanďan ve službách týmu SKY, ale Edvald Boasson Hagen za ním zaostal pouze o 2 vteřinky a ujal se vedení v závodě. Za nimi dojela skupina vedená Beňatem Intxaustim a Zdeňkem Štybarem. Štybar se po etapě posunul už na 7. místo celkově.

 

 

6. etapa (Stoke-on-Trent -> Nottingham; 192 km)

Vítěz: Matteo Trentin (Etixx – Quick Step); Lídr závodu: Edvald Boasson Hagen (MTN-Qhubeka)
Trentin
Dvojice rychlíků utrhla ostatní závodníky, které přivedl Zdeněk Štybar

Italský rychlík vyhrál etapu před Norem Edvaldem Boassonem Hagenem, když se dokázali odpoutat od poměrně malé čelní skupinky, ve které dojel na 4. místě Zdeněk Štybar a posunul se na 6. místo celkově.

 

 

 

7. etapa (Fakenham -> Ipswich; 227 km)

Vítěz: André Greipel (Lotto Soudal); Lídr závodu: Edvald Boasson Hagen (MTN-Qhubeka)
Greipel
Těsný dojezd 7. etapy

Velmi těsný a sporný moment ve finiši. Podle oficiálních výsledků vyhrál André Greipel, ale na sociálních sítích se objevovalo jméno Elii Vivianiho. Nakonec byl jako vítěz etapy vyhlášen André Greipel.

 

 

 

8. etapa (London -> London; 86 km)

Vítěz: Elia Viviani (SKY); Lídr závodu: Edvald Boasson Hagen (MTN-Qhubeka)
Greipel x Viviani
Úspěšné protesty a neplatné vítězství

Poslední etapa se jela centrem Londýna opět se rozhodovalo ve spurtu. Na trati byl nejrychlejší André Greipel, ale vítězem etapy není. Greipel byl diskvalifikován za blokování svého soupeře a vítězství padlo do klína Vivianimu, který tak vyhrál tři etapy na Tour of Britain. Štybar se v celkovém pořadí posunul na 5. místo celkově, což je fantastický výsledek.