nabor

Jedna ze dvou nejnáročnějších etap Giro d’Italia 2022 se stala kořistí českého jezdce stáje Intermarché-Wanty-Gobert Jana Hirta!!! Dostal se do početného denního úniku, zůstával v čelní skupině i přes stoupání na slavné Mortirolo, v posledním kopci ujel Thymenu Arensmanovi a odolal tlaku i v těžkém technickém mokrém sjezdu. Gratulujeme!! Ve skupině favoritů se sváděla bitva o vteřinky, ale v růžovém zůstává Carapaz.

Etapa s číslem 16, dlouhá 202 km, měla v itineráři 5268 nastoupaných metrů, což je nejvíce v letošním ročníku Gira. Koeficientem náročnosti ji předčí ještě sobotní etapa na Marmoladu.

Únik hned zpočátku etapy vyprovokoval Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix), ale poměrně brzy mu došly síly. Nicméně ve stoupání na Goletto di Cadino (1929 m n.m., 19 km do 6%) se vytvořila čelní skupina s více než dvaceti jezdci. Na vrcholu překvapil Koena Bouwmana (Jumbo-Visma) Giulio Ciccone (Trek-Segafredo) a sebral mu dlouhým spurtem 40 bodů do vrchařské soutěže. Bouwman dojel druhý a pak si to vynahradil na Mortirolu.  Zůstává v čele „puntíkaté“ (na Giru modré) soutěže. Peloton dojel na vrchol první prémie s minutovou ztrátou, ale ve sjezdu se dostal až na mínus 2,5 minuty.

Při výjezdu na Passo del Mortirolo (1858 m n.m., 12,8 km do 7,5%) se čelní skupina postupně zredukovala a nadělila. Na vrcholu byla první sedmička ve složení Jan Hirt, Koen Bouwman, Thymen Arensman (DSM), Wout Poels (Bahrain), Lennard Kämna (Bora), Hugh Carthy (EF) a Alejandro Valverde (Movistar), s odstupem 46 vteřin za nimi Giulio Ciccone a Chris Hamilton (DSM) a o dalších 15 sekund zpět skupina Simon Yates, Guillaume Martin, Wilco Keldermann a Lorenzo Fortunato. V pelotonu, jenž měl v tu dobu ztrátu 5 minut, se vrchaři Astany pokoušeli dostat ještě do hry Vincenza Nibaliho, tomu se povedlo ve sjezdu ujet, ale neměl síly dotáhnout se ani v dalších dvou stoupáních dopředu a skončil osamocený mezi skupinami na 9. místě.

Ve stoupání na neklasifikované Teglio si vystoupil Bouwman a skupina Simona Yatese se vrátila do pelotonu. Čekala již jen Santa Cristina (necelých 13 km do 8% s vrcholem 6 km před cílem).

V polovině kopce zaútočil z úniku Thymen Arensman a následoval ho pouze Jan Hirt. Ze skupiny favoritů 3 kilometry pod vrcholem nastoupil Mikel Landa (Bahrain) s touhou ujet Richardu Carapazovi (Ineos), na nějž ztrácel v celkové klasifikaci 59 vteřin. Carapaz se ovšem v pohodě udržel, ke dvojici se přidal ještě celkově druhý Jai Hindley (Bora, mínus 7 sekund na Carapaze) a takto pospolu se dostali až do cíle se ztrátou 1:24 minuty na vítězného Jana Hirta.

Velký bojovník Jan Hirt si vyjel pro své první vítězství na Grand Tour dva kilometry před vrcholem Santa Cristiny. Metr po metru navyšoval náskok na lehce uvadajícího Arensmana, na vrcholu měl k dobru 16 sekund, ale situaci zdramatizoval ještě velmi technický, skoro pětikilometrový sjezd, navíc na méně kvalitní a mokré silnici. Ale vše dobře dopadlo. Jan Hirt si udržel Arensmana i trojici favoritů (doplněnou ještě Alejandrem Valverdem) v bezpečné vzdálenosti a v cíli mohl, velmi velmi unavený, slavit.

V celkovém pořadí se díky bonusovým vteřinám přiblížil druhý Jai Hindley k Richardu Carapazovi na pouhé 3 vteřiny, třetí je João Almeida o 44 vteřin pozadu.

16. etapa odstartuje 1.1.1970 z . dlouhá km startuje v 10:30. Předpokládaný dojezd je v 17:25.

/zdroj obrázku: cyclingnews.com, Getty Images/

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.