Časovka v Katalánsku patřila Rohanu Dennisovi

nabor

Individuální časovku na 18,5 km ovládl v závodě Kolem Katalánska Rohan Dennis (Ineos Grenadiers). Mírně zvlněnou trať prolétl průměrnou rychlostí 49,44 km/hod. v čase 22:27 minut. O 5 vteřin za ním zaostal Rémi Cavagna, třetí skončil jeho týmový kolega Joāo Almeida (oba Deceuninck-QuickStep) časem o dalších 23 vteřin horším. Almeida se však dostal do čela celkové klasifikace, protože na rozdíl od Dennise i Cavagni dojel včera v hlavní skupině, pouhých 16 sekund za únikem.

Ve 100. ročníku etapového závodu Volta Ciclista a Catalunya, v závodě, který loni zrušila opatření proti tehdy začínající epidemii koronaviru, byla netradičně zařazena individuální časovka. Jela se v okolí města a jezera se shodným názvem Banyoles. Trať byla v podstatě rovina, jen v začátku mírné stoupání a dva kilometry před cílem 500 metrů dlouhé stoupání do 5,6%.

Dala se očekávat především bitva jezdců dvou týmů – Deceuninck-QuickStepu s Rémi Cavagnou, Joāo Almeidou a také naším skvělým časovkářem Josefem Černým, a týmu INEOS Grenadiers s Rohanem Dennisem, Richie Portem a Geraintem Thomasem.

Josef Černý startoval velmi brzy a hned nastavil vynikající časy na mezičasu i ve finiši, a to 11:35 na metě 9 km, resp. 23:05 v cíli. Zhruba po čtvrthodině ho však překonal Rémi Cavagna časem 22:32. Výbornou časovku zajel např. také Tejay Van Garderen (EF Education-Nippo) s časem 23:21, ale rychlejší druhou polovinou ho do zadnějších pozic odsunuli např. Wilco Keldermann (BORA-hansgrohe), Geraint Thomas nebo Fausto Masnada (další člen QuickStepu).

Australská motorka Rohan Dennis nenechal nikoho na pochybách o svých časovkářských kvalitách. Mezičasem zřejmě prolétl tak rychle, že časomíra přestala zásobovat LiveStats údaji, Cavagnu porazil o 5 sekund a na křeslo pro vítěze už nikoho nepustil. Josef Černý se dlouho držel na skvělém 3. místě, ale v závěru startovního pole ho překonali ještě Richie Porte, Adam Yates (oba Ineos Grenadiers, oba 23:02), Steven Kruijswijk (Jumbo-Visma, 23:00), Brandon McNulty (UAE Team-Emirates, 22:56) a Joāo Almeida (22:54).

Pro nás některé fanoušky stojí za poněkud tristní povšimnutí, že Chris Froome (Israel Start-Up Nation) skončil na 79. místě s časem o 2 minuty horším než vítěz.