Bude Le Havre Saganovo?


Šestá etapa Tour de France končí malým nekategorizovaným stoupáním ve městě Le Havre. Ideálně by měla svědčit Peteru Saganovi.

Z Pikardie se dnes peloton přesune do Normandie. Na jejím pobřeží leží druhý největší přístav (ale až 32. největší město) ve Francii, Le Havre, a v něm si spurteři řádně zastoupají, když v samém závěru je pasáž 850 metrů s průměrným sklonem 7 %. Další z řady francouzských měst poškozených při bombardování za druhé světové války dnes paradoxně i díky tomu náleží na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Pod vedením světoznámého průkopníka betonové architektury Augusta Perreta tu během dvaceti let po válce vznikl nový urbanistický celek, na němž odborníci oceňují integritu a jednotnost.

Z cyklistického pohledu nás však zajímá prozaičtější fakt, že od moře v okolí Le Havre fouká. Vítr nemusí přesáhnout 20 km/h, nicméně měl by foukat často z boku. Počasí bude jinak navýsost příjemné. Skoro jasná obloha, dvacet stupňů.

6. etapa a znovu budou na scéně klasikářiSpecifikům dnešní etapy naprosto vyhovují charakteristiky Petera Sagana. Krátká stoupání, vítr, i sprinterská prémie mířící mírně vzhůru a pak samotný dojezd. Nezpomínejme však na Tour de Suisse. Během ní jen jednou Kristoff zdolal ve spurtu Sagana a bylo to na podobném, byť trochu mírnějším, stoupání v Düdingenu. Třetím do party je John Degenkolb, pro nějž je tento dojezd také takřka ideální.

Z dalších jezdců své štěstí určitě zkusí Greg Van Avermaet, Tony Gallopin a v úvahu by přidal i Alejandro Valverde. Etixx skoro jistě sáhne do střední Evropy, zda však vsadí na Zdeňka Štybara, či Michala Kwiatkovského, si budeme muset počkat.

Etapa začíná krátce před jednou odpolední. Televizní přenosy se připojí znovu kolem půl třetí.