Brána jménem Tourmalet. Propustí Alaphilippův žlutý sen?

nabor

Francie šílí. Je tu nový hrdina, který už se měl vzdát, ale místo toho dál rozdává rány. Víc než tisíc kilometrů před Paříží je však na soudy stále brzo. Mnohé napoví serpentiny legendy Tourmaletu, jež zakončí etapu Tour teprve potřetí v historii.

Má to být etapa bez odpočinku. 117,5 kilometrů, v úvodu „čtyřka“ Côte de Labatmale (1,4 km, 6,7 %) coby berlička vrchařsky zdatného úniku a pak už jen dva dlouhé nájezdy pod dvojici známých vrchařských prémií. Pravda, Col du Soulor (11,9 km, 7,8 %) nebývá coby pouhý sluha výjezdu na Aubisque vůbec ohodnocen. Letos si ale našel lepšího pána, který mu přizná první kategorii. Čtyřicet kilometrů od jeho vrcholu Tourmalet přesto uzme veškerou slávu. Z Luz-Saint-Sauveur je 19kilometrový. Průměr 7,4 % s maximy pod vrcholem.

Col du Tourmalet - profil stoupání 14. etapy Tour de France 2019Příběh Tourmaletu, nejvyššího vyasfaltovaného sedla francouzských Pyrenejí, je dobře znám. Na Tour je konstantou již od roku 1910, kdy byl shledán vražedným, leč sjízdným. Vítězem se tehdy stal král celkové klasifikace Octave Lapiz, který o sedm let později nalezl zbytečnou smrt ve vřavě Velké války. Obě světové války naopak přežil muž, jenž poznal dvě milénia, více než polovinu ze svých 95 letech strávil v roli ředitele Tour a nyní nadživotní shlíží z vrcholu. Jméno Jacquesa Goddeta nese od jeho skonu také zvláštní cena pro prvního na Tourmaletu. Cena, jíž zatím nikdo nedokázal obhájit.

Profil 14. etapa Tour de France 2019Jméno obhájce? Zbytečné hádat. Julian Alaphilippe. Na to, že výhru senzačně zopakuje, vypisují bookmakeři kurzy kolem 15:1. Favority etapové výhry budou Thibaut Pinot, Geraint Thomas a Egan Bernal. Formu v časovce ukázali Urán, Porte, Mas a Kruijswijk. Potvrdit zlepšující se kondici budou chtít Fuglsang a Landa.

Negativně motivoval včerejšek Yatese, Quintanu, Bardeta a Dana Martina. Naopak parťák z UAE Aru stále není zcela mimo celkové pořadí a stejně jako Barguil a Roman Kreuziger čeká na novou nápovědu. Z úniku by mohli štěstí zkusit Herrada, Woods či Taaramäe.

Čtrnáctá etapa Tour de France 2019 začíná ve 13:30. Přes hodinu to zabere pod Soulor. Na Tourmalet by se mělo najíždět kolem čtvrté. Výjezd trvá skoro hodinu.

Tipovací soutěž