Bojovník vs smolař 11. etapy: Valverde vs. Nieve

nabor

11. etapa konečně přinesla tolik kýženou akci, kterou rozpoutal svou aktivitou Movistar a především Alejandro Valverde. Velkou smůlu měl dnes Mikel Nieve, který o vítězství přišel 300 metrů před cílem.

Alejandro Valverde (Movistar Team)

Španělský veterán byl před Tour oficiálně lídrem Movistaru společně s Landou a Quintanou. A dnes se poprvé dostal do akce. Na druhém kopci dne Movistar rozjel ďábelské tempo, které znamenalo konec nadějí pro Urana, Mollemu a Van Avermaeta. A zatímco Daniele Bennati kontroloval čelo pelotonu, Valverde zaútočil. Rychle se vzdálil a dojel svého spolujezdce Marca Solera. Společně pak pokračovali dál a postupně dojížděli zbytky úniku. Valverde se před pelotonem udržel až na poslední kopec, kde nestačil tempu Dumoulina. Valverde a Movistar dnes poprvé otestovali tým Sky a poprvé si pořádně vylámali zuby. Snad je to ale neodradí od dalších útoků.

Mikel Nieve (Mitchelton-Scott)

Baskický vrchař Mikel Nieve byl dnes velmi blízko obrovskému úspěchu. Celý den byl v úniku a závěrečný kopec odjel skoro celý sám. Ze zadu ho stíhal kolega z úniku Damiano Caruso, ale hlavní hrozbou byli Tom Dumoulin a Geraint Thomas. Trojice ho stáhla na 20 vteřin, ale dále již náskok neklesal a vypadalo to, že si Nieve dojede pro vítězství. 500 metrů před cílem mu ale naprosto došly síly a o 200 metrů později ho dojel jeho bývalý kolega ze Sky Geraint Thomas. Zdrcený Nieve se skoro zastavil a ještě ho předjeli Dumoulin, Froome i Caruso. Třetí muž z Mont Ventoux 2013 (tehdy ho porazili pouze Froome a Quintana) tak dnes odešel s prázdnou.