Bojovník a smolař Tour de France: Marc Hirschi vs. Primož Roglič

nabor

Je hotovo, je dobojováno. Po 21 etapách je 107. ročník Tour de France minulostí. V Paříži to byla velká sláva a my nyní uzavřeme náš seriál Bojovník a smolař pro tuto Tour de France.

Bojovník Tour de France: Marc Hirschi (Sunweb)

Kandidátů na červená čísla bylo letos mnoho. Richard Carapaz (Ineos) šel do úniku ve třech etapách po sobě v třetím týdnu, poté co odstoupil Egan Bernal. Můžeme jmenovat Lennarda Kämnu (Bora-hansgrohe), který také byl v únicích vidět, stejně tak Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick Step). Nesmíme opomenout ani Neilsona Powlesse (EF Pro Cycling), který naskakoval do úniků od prvního týdne. Bojovníkem by mohl být i vítěz závodu Tadej Pogačar (UAE Team Emirates), který se nevzdal a bojoval do konce. Volba ale padla na Marca Hirschiho a je to odměna částečně i pro celý tým Sunweb, za jejich práci během celé Tour.

Marc Hirschi, mistr světa do 23 let z Innsbrucku, vyrazil na svoji první Grand Tour. Poprvé o sobě dal vědět hned v druhé etapě, kde vyrazil za nastupujícím Alaphilippem a Adamem Yatesem (Mitchelton-Scott). Ve spurtu prohrál s Francouzem, ale oblékl se do bílého dresu. Ten následně předal Pogačarovi a schoval se do pelotonu.

Podruhé o sobě dal vědět v poslední etapě prvního týdne. Mladý Švýcar nastoupil 90 kilometrů před cílem a jel skvěle, bojoval a blížil se do cíle. Bohužel pro něj byl dojet 1500 metrů před cílem. O etapu si zkusil zaspurtovat, ale duo Pogačar-Roglič bylo silnější.

Potřetí už mu to vyšlo. Po skvělé práci Sunwebu odjel sám ze skupiny klasikářů a už byl nechytatelný. Dojel si pro etapové prvenství. Hned o dva dny později chytal nástupy z pelotonu, díky čemuž se v Lyonu radoval jeho týmový kolega Søren Kragh Andersen.

Ve třetím týdnu Hirschi znovu nastupoval a v 18. etapě se pustil do boje o puntíkovaný dres. Z něj vypadl doslova po pádu v jednom ze sjezdů, ale nevzdal se a zkusil sjíždět dvojici Ineosu Carapaz-Kwiatkowski, dokud ho nedojeli favorité.

Při svém debutu byl Marc Hirschi opravdu vidět a je zaslouženě bojovníkem závodu.

Smolař Tour de France: Primož Roglič (Jumno-Visma)

Koho vybrat jako smolaře? Po včerejšku to bylo jasné. Tým Jumbo-Visma přijel s jasným cílem, vyhrát Tour de France. Jejich lídr Primož Roglič ovládl hned první horský dojezd ve 4. etapě. Na konci prvního týdne šel do žlutého trikotu a od té doby byl celou dobu obklopen Seppem Kussem, Tomem Dumoulinem, Tony Martinem, Robertem Gesinkem, Woutem van Aertem, Georgem Bennettem a Amundem Grondahlem Jansenem.

Letka Jumba dostávala svého lídra do ideálních pozic a nedopustili, aby se mu něco stalo. Na Grand Colombieru skončil druhý v etapě, stejně tak na Col de la Loze, kde se zbavil i Pogačara. Vypadalo to velmi dobře a Roglič byl velmi blízko, navíc se mělo rozhodnout v časovce.

Roglič zajel časovku velmi dobře, skončil pátý, většina soupeřů byla daleko za ním. Jenže Tadej Pogačar podal výkon z jiného světa a svého krajana porazil o téměř dvě minuty a Roglič po 11 dnech, v ten předposlední, vypadl ze žlutého dresu.

Zdroj obrázku:
Cyclingnews (2020): Tadej Pogacar wins the 2020 Tour de France, https://www.cyclingnews.com/races/tour-de-france-2020/stage-21/results/ (20. 9. 2020)