Bojovník a smolař 20. etapy: Bilbao vs. López

nabor

Dnešním bojovníkem se stal vítěz etapy Pello Bilbao. Smolařem etapy a možná i celého Gira je Miguel Ángel López.

Bojovník etapy: Pello Bilbao

Pello Bilbao zaznamenal své velké vítězství v sedmé etapě, když byl z úniku nejsilnější a zvítězil.

Dnes se dostal do úniku znovu. Cesta to byla však složitá, jelikož únik byl v průběhu etapy dojet a musel se tak vytvořit znovu. Na novém úniku měl hlavní podíl především Bilbao. Ten několikrát nastoupil a nakonec se mu podařilo odjet společně s Mikelem Nievem. Postupně se k nim přidalo několik dalších závodníků, kteří chtěli vyhrát etapu.

Jejich ambice se zdály ztracené, když podstatnou část z jejich náskoku ukrojil peloton tažený Andreyem Amadorem.

Z úniku nakonec vepředu zůstali jen Nieve, Ciccone, Kangert, Madouas a Bilbao. V průběhu cílového stoupání je skutečně dojela trojice – Landa, Nibali a Carapaz. Čekalo se, že se jen proženou kolem a původní únik nechají daleko za sebou. Ovšem všichni bojovali a snažili se udržet až do konce. Nejvíce sil si do závěru nechal Bilbao, který svedl souboj o etapu s Mikelem Landou, ve kterém byl úspěšnější.

Miguel Ángel López

Tento Kolumbijec by se dal označit za jednoho z největších bojovníků i smolařů celého závodu. Do poslední fáze závodu nastupoval s velkou ztrátou. Nezbývalo mu tak nic jiného než útočit. Z jezdců na celkové pořadí útočil nejvíce a skutečně se zdálo, že je v horách velice silný.

I dnes útočil. Nastoupil již 117 kilometrů před cílem a do potíží dostal Vincenza Nibaliho i Primože Rogliče. Vše se ale sjelo ve sjezdu a rozhodnutí mělo přijít v posledním stoupání. Bylo jasné, že López se v celkovém pořadí již moc neposune, a tak chtěl získat alespoň etapové prvenství.

Jenže opět se stalo něco, s čím nemohl počítat. Do cesty mu vstoupil nepozorný fanoušek a Lópeze omylem poslal k zemi. Kolumbijec sice vyvázl bez zranění, ale již se neudržel a fanouškovi vrazil pár facek. Za ním čekal Jan Hirt, který se ho snažil uklidnit a rychle mu poskytl své kolo, jelikož Lópezovo bylo nepojízdné. Vyrazil tak vstříc stíhací jízdě, ale již bylo pozdě. Ze všech favoritů dnes ztratil nejvíce. Rozhodčí se naštěstí rozhodli neudělit mu žádnou penalizaci za agresivní chování vůči fanouškovi, které bylo v dané situaci dozajista pochopitelné.