Bojovník a smolař 11. etapy: Mikel Iturria vs. Rémi Cavagna


Dnes etapu rozhodně zaslouženě vyhrál největší bojovník – nepříliš známý člen prokontinentální sestavy. A smolařem naše redakce „jmenovala“ toho, komu kvůli defektu  možná uniklo vítězství v etapě. Ale samozřejmě – kdo ví……

Bojovník etapy – Mikel Iturria

Sedmadvacetiletý Bask, odchovaný baskickým týmem Euskadi Basque Country – Murias, se dnes v úvodu závodu zapojil aktivně do úniku, který získal nakonec osmnáct a půl minuty náskoku na peloton. Ve čtrnáctičlenné skupině absolvoval téměř celou etapu přes tři vrchařské prémie a v nájezdu do profilově méně náročného závěru zaútočil. Nikdo ze skupiny zřejmě nepřikládal jeho nástupu velký význam. Mikel jel sólový únik 24 kilometrů, chvíli až 42 vteřin od skupiny, pak, když se do stíhání vložil Rémi Cavagna, pouze 18 vteřin, od šestého kilometru před cílem 10 vteřin, na hranici 1600 metrů před cílem již pouhých 5 vteřin, když se do akce pustili Howson s Ghebreigzabhierem. Ale všechny nakonec utavil svou houževnatostí a strojovým tempem až na cílovou pásku. Je to jeho životní vítězství – první mezi profesionály, a to hned na jeho druhé Grand Tour a navíc doma v Baskicku.

Smolař etapy – Rémi Cavagna

Čtyřiadvacetiletý Francouz, který na letošní Vueltě stál již dvakrát na pódiu. Poprvé hned první den po týmové časovce, na stříbrném stupínku se svým týmem Deceuninck QuickStep, podruhé včera, po vynikajícím výkonu v časovce jednotlivců na stupínku bronzovém. Při svých schopnostech a charakteru závěru etapy mohl dnes být i vítězem. Ale asi 15 kilometrů před cílem ho zbrzdil defekt, musel skupinu uprchlíků dojíždět a zřejmě jedinému mu došlo, že Mikel Iturria je hrozbou. Po několikakilometrové stíhačce mu však došly síly a dojel do cíle až s druhou stíhací skupinou, 12 vteřin za vítězem.