Agresivita v kurzu. Do baskické metropole vede cesta přes Arraiz


U cizineckého úřadu v Bilbau dnes bude živo. Zavírá sice už ve dvě, ale o půl šesté se sem stejně na bicyklech přiřítí 131 návštěvníků Španělska, doplněných 35 místními. Rychlost jim dodá sjezd z Arraizu, na němž předtím budou muset lámat sklon přes 12 %.

Echt místních, Basků, se tu ovšem octne jen hrstka. Domácí tým Euskadi Murias včera ladil výhrou Iturriy a má na soupisce ještě tři další rodáky. Těmi jsou též bratři Izagirrové, Fraile, Nieve a jediný Bask Movistaru, dříč Imanol Erviti. Zdejší diváci jsou známí svým nadšením, někdy až divokostí. Neblaze region proslavila také skupina Euskadi Ta Askatasuna, jež ozbrojený boj definitivně ukončila loni. Dnešní Baskicko je jiné. Nejbohatší oblast Španěl, kulturní centrum. Kousek od dojezdu najdeme obě z široko daleko nejnavštěvovanějších expozic umění: Muzeum výtvarného umění a samozřejmě Guggenheimovo muzeum.

Mapa dojezdu 12. etapy Vuelty 2019 (Bilbao)Uměním bude také ustát závěr dvanácté etapy Vuelty. I pro borce jako Roglič. Na motoristickém okruhu Circuito de Navarra sice začne 130 kilometrů zdánlivé nudy, tu ale rychle zruší „trojka“ Urruztimendi (2,5 km, 9,2 %), následovaná stoupáním El Vivero (4,3 km, 7,7 %) a konečně Arraizem. 2,2 kilometrů s průměrem 12,2 % najde svůj vrchol 7,6 kilometrů od cíle a prakticky až na poslední pětistovku se bude klesat. Skoro určitě tu někdo bude unikat a bude stíhán a do toho přijdou mezi metami 2,2 a 1,2 km od cíle čtyři zatáčky. „Hustý“ závěr nadto může být kluzký, přeháňky meteorologové připouštějí po celý den.

12. etapa Vuelty 2019 - nový profilAgresivní pojetí zde zřejmě bude slavit. Ale kolikrát, respektive u kolika jezdců, pro onu jednu oslavu bude muset padnout, tím není řečeno. Lze si dobře představit, že pokud Movistar stáhne únik pro Alejandra Valverdeho, nechá ho Primož Roglič být a klidně pár vteřin pozbyde. Možná však i Valverde bude chtít chránit svou klavikulu a nechá se prát o etapu Fraileho, Herradu, Gilberta a další závodníky mimo pořadí.

Ukázat se určitě zkusí Ion Izagirre, Óscar Rodríguez a Mikel Nieve, tedy tři lokální jezdci, již do top 20 celkové klasifikace patří. Pakliže by dva z kvarteta Hagen, Edet, Teuns, Pernsteiner ztratili, může navíc Nieve být v podvečer dokonce členem elitní desítky.

Dvanáctá etapa Vuelty 2019 začíná ve 13:12. Pro ty, kteří věří, že se i ty nejnemožnější věci mohou stát skutečností, připomínáme, že dojezd organizátoři zacílili na 17:35.

Tipovací soutěž