Bojovníci a smolaři 15. etapy: Rafał Majka a Dan Martin

nabor

Rafał Majka dnes udělal pro výhru vše, co mohl. Utkal se s přesilou tří týmových dvojic ve stíhací skupině a silným větrem a jak to už v podobných případech bývá, vyhrál jen červené číslo. Podobný boj svedl třináct minut za Majkou Dan Martin, jemuž může být útěchou jen potvrzení dobré vrchařské kondice.

Rafał Majka (Bora-hansgrohe)

Rafał Majka - 9. etapa Tour de France 2018
Pád po cestě do Roubaix. „Taky mě to dnes celkem bolelo.“

Vůbec se dostat do úniku dnes byla fuška. Polského vrchaře, který se před pyrenejským závěrem Tour vrací do formy, do něj dotáhl Peter Sagan. Muž se startovním číslem 114 pak udělal to nejlepší, co mohl: odvážně zaútočil v první polovině stoupání na Pic de Nore. Věděl, že někteří jeho soupeři se budou moci spolehnout i v závěru na pomoc týmových kolegů a navíc mají větší zrychlení do cíle. Proti jeho plánu se však vedle nutnosti vydržet 50 kilometrů sólově na čele (z toho 41,5 z kopce a po rovině) postavil silný vítr. Foukal převážně proti. A v takových podmínkách nemá jednotlivec šanci. Majka byl tedy na rovině dojet a jeho obavy se naplnily. Mollema, Izagirre a Cort Nielsen si vytvořili náskok a on se mohl v jejich stahování spolehnout jen na Calmejana a jistotu, že v nejlepším případě si přiveze do cíle tři odpočaté pasažéry, týmové kolegy vedoucího tria. Příští týden ale může být vše jinak.

Dan Martin (UAE)

Dan Martin - 15. etapa Tour de France 2018Bez Dana Martina by závody byly mnohem nudnější. Ir patří ke krevní skupině, jež místo počítání wattů raději útočí, kdykoli na to má síly. Viděli jsme to už v desáté etapě. Stojaté vody mezi favority byl ochoten rozčeřit jenom Martin a získal 51 sekund na Jungelse či Zakarina, kteří zůstávají jeho soupeři v bitvě o top 10. Po špatném dni ve 12. etapě a včerejší smolné ztrátě se tentokrát Martin věren svým návykům vydal jako jediný do útoku na Pic de Nore. Vypracoval si náskok více než minuty, jenže také jeho úsilí zlomil vaz protivítr. „Všichni se šetřili na poslední týden. Já se ale cítil dobře a nohy mi v Pyrenejích nemusí jít nehledě na to, jestli jsem dnes útočil. Když vás to baví, nikdy to není jen ztráta energie,“ vyložil svou filozofii průběžně desátý muž celkového pořadí.