Body UCI – září 2018 – 2. část

Vuelta a España – druhý týden – den po dni, 4. – 9. 9. 2018.

Po dni volna nenechal Elia Viviani v 10. etapě nikoho na pochybách. Ano, na letošní Vueltě je zatím nejrychlejší on. Pro jeho tým Quick-Step Floors to bylo 60. vítězství v sezoně. Peter Sagan dojel již potřetí druhý a v soutěži o zelený dres se ujal vedení. Na pomyslnou bednu vystoupil také Giacomo Nizzolo (Bahrain-Merida). 12 bodů, rovněž pomyslných, získal Nelson Andrés Soto z prokontinentální stáje Caja Rural. Pátý muž hromadného finiše byl Marc Sarreau (Groupama FDJ). Simon Yates neměl s hájením červeného dresu žádný problém.

11. etapa byla v dosavadní průběhu tou nejtěžší. Únik 19členné skupiny dovedl do úspěšného konce Alessandro De Marchi (BMC). Postupně za ním projeli cílem Jhonatan Restrepo (Katusha-Alpecin), Franco Pellizotti (Bahrain-Merida), Nans Peters (AG2R) a Dylan Teuns (BMC). Skupina favoritů na celkové prvenství v čele s Valverdem přijela se ztrátou 2:02 na vítěze. Španěl si opět oblékl zelený dres (body UCI za jeho držení nejsou) a Simon Yates si naopak připsal dalších 20 za pozici lídra závodu.

Poklidná etapa s kontrolovaným průběhem a hromadným spurtem. Takový měl být  předpokládaný scénář 12. etapy. Jenže… Na 20. km se z balíku vydělil únik 18 jezdců a kilometr po kilometru si tvořil náskok, který se během dne vyšphal k 11 minutám a vydržel až do cíle. Jesús Herrada z prokontinentální stáje Cofidis vysvlékl z červeného dresu Simona Yatese, přestože dojel až na 16. místě. První pětka borců z úniku se v závěrečném dojezdu prezentovala takto: Alexandre Geniez (AG2R), Dylan van Baarle (Sky), Mark Padun (Bahrain-Merida), Dylan Teuns (BMC) a Victor Campenaerts (Lotto Soudal).

13. etapa opět svědčila úniku a do třetice u toho byl Dylan Teuns (BMC). Lepší než on byl pouze vítěz Óscar Rodríguez (Euskadi-Murias) a Rafał Majka (Bora-hansgrohe). Čtvrtý zůstal Bjorg Lambrecht (Lotto Soudal), pro 4 body si dojel Laurens De Plus z belgického týmu Quick-Step Floors. Simon Yates se spolu s Nairem Quintanou sice snažili, zmenšili náskok Jesúse Herrady, ale na změnu dresu lídra Vuelty to zatím nestačilo.

Strhující bitvu o vítězství předvedli v posledním kopci 14. etapy všichni favorité. Slavil pouze Simon Yates (Mitchelton-Scott) a zaslouženě si vzal zpět dres lídra Vuelty. Za ním s odstupem 2 vteřin dojeli Miguel Á. López (Astana) a Alejandro Valverde (Movistar). Thibaut Pinot (Groupama-FDJ) měl ztrátu na vítěze 7 a Nairo Quintana (Movistar) 8 sekund.

Poslední etapa druhého bloku Vuelty byla do třetice také horská. A byla opravdu královská s cílem v mracích. Vítězství pro sebe urval Thibaut Pinot. Odvážný útok 6 km před cílem ho vrátil do Top 10. Miguel Á. López (Astana) dojel zase druhý. Simon Yates (Mitchelton-Scott) třetí a nadále drží první místo GC. Dalším mužem v cíli byl Alejandro Valverde (Movistar). Pro své první body si za páté místo dojel Steven Kruijswijk (Team LottoNL-Jumbo).

Závěr

Po 15 etapách zdaleka není nic rozhodnuto. Kvartet na čele dělí pouze vteřiny. Po zaslouženém volném pondělí čeká na peloton v 16. etapě časovka. Do ní jako poslední vyjede dosavadní lídr poslední Grand Tour sezony. Pak další čtyři zkoušky odolnosti a závěrečný spurt v ulicích Madridu a stupně vítězů. Z hlediska dosud získaných bodů UCI naší unikátní Top 10 vede po 15. etapě Alejandro Valverde s 252 body, o 20 bodů zpět je muž v červeném Simon Yates, třetí je Elia Viviani s 220 body (viz tabulku). Jan Hirt si oproti minulému týdnu polepšil. Ze 102. místa se celkově posunul na 80. Uvidíme, na kolik bodů dosáhne po sečtení v Madridu. Ani jeden rozhodně nezíská 10 jezdců, kteří v průběhu závodu Vueltu předčasně opustili.

Kanadský víkend zvládl nejlépe Michael Matthews

Koncem 36. týdne se souběžně s Vueltou jely dva, body štědře dotované, závody v Kanadě. V pátek GP de Québec a v neděli GP de Montréal. Pro oba vítěze jednorázových kanadských velkých cen bylo v banku 500 bodů, stříbrná příčka byla ohodnocena 400 body, třetí místo mělo hodnotu 325 bodů. České barvy hájili v Kanadě Zdeněk Štybar (Quick-Step Floors) a Roman Kreuziger (Mitchelton-Scott). S číslem 1 startoval největší favorit Greg Van Avermaet. Ten figuroval v srpnovém Top 10 na desátém místě.

GP de Québec, 7. 9. 2018

Slunečné počasí, 16 městských okruhů a ohromný divácký zájem. To byla kulisa páteční jednorázovky. Ani napotřetí nedosáhl Greg Van Avermaet na vítězství. V hromadném klasikářském dojezdu byl nejsilnější Michael Matthews (Team Sunweb), porazil i Jaspera Stuyvena (Trek-Segafredo). Lídr Quick-Step Floors pro kanadské GP, náš Zdeněk Štybar, dojel šestý a získal 175 bodů. Roman Kreuziger bral 10 bodů. Dokončil závod na 47. místě

GP de Montréal, 9. 9. 2018

Michael Matthews (Team Sunweb) nezaváhal ani ve druhém kanadském klání. Opět na městských okruzích s klasikářským dojezdem porazil v závěrečném spurtu Sonnyho Colbrelliho (Bahrain-Merida). Greg Van Avermaet (BMC) skončil třetí. Zdeněk Štybar dojel se ztrátou 7 sekund na vítěze na 35. místě. Roman Kreuziger dokončil závod 42. Oba naši jezdci si připsali po 10 bodech. Zářijové UCI tabulky jezdců a týmů uveřejníme koncem 38. týdne.