Body UCI – říjen 2018, titul krále sezony patří Simonu Yatesovi

Sezona 2018 dospěla do svého závěru. V říjnu se konaly poslední tři závody serie WorldTour. Šestietapový v Turecku, podzimní Monument Okolo Lombardie a úplné finále letošního klání o body hostila Čína.

Presidential Tour of Turkey, 9. 10. – 14. 10. 2018

Letos suverenně nejlepší tým sezony přivezl do Turecka Fernanda Gaviriu a našeho Zdeňka Štybara. Na startu byl i loňský vítěz Diego Ulissi (UAE). O body se v šesti etapách podělili jezdci takto: první tři místa v etapě = 40, 15 a 6; lídr závodu za každý den také 6 bodů; celkový vítěz bral 300, druhý jezdec 250, třetí 215.

Etapa č. 1 skončila hromadným dojezdem, ač její profil pro spurtery nebyl ideální. Největší favorit Fernando Gaviria 3 km před cílem skončil na zemi. Přesto jeho stáj Quick-Step Floors slavila již 70. triumf v sezoně. Vítězem se stal Argentinec Maximiliano Richeze. Za ním bodovali Ir Sam Bennett (Bora-hansgrohe) a Lucemburčan Jempy Drucker (BMC). Potlučený Gaviria etapu dokončil.

Do 2. etapy ho ale zlomená klíční kost nepustila. No a tak měl úlohu favorita ulehčenou Sam Bennett – a nezaváhal. Rovinatá etapa, bez vážných nástrah, nahrála hromadnému spurtu, v kterém porazil kolumbijského jezdce Alvara Hodega (Quick-Step Floors). Třetí místo obsadil Simone Consonni (UAE).

Irský rychlík do 3. etapy nastoupil ve světle modrém dresu lídra. Ve své podstatě rovinatá etapa končila opět hromadným dojezdem, který měl opět stejného vítěze. Zdeněk Štybar rozjel cílový finiš pro Maximiliana Richezeho velmi dobře, ale Argentinec to nedokázal zúročit. Fotofiniš jasně ukázal, že vítězství a celkové vedení patří Samu Bennettovi. Třetí prolétl cílem John Degenkolb (Trek-Segafredo).

Kopcovitá, navíc i poměrně větrná 4. etapa se závěrečným stoupáním měla být podle papírových předpokladů kořistí vrchařských týmů. Na startu se 64 závodníků vtěsnalo do 26 sekund a změna lídra byla nasnadě. Ještě jeden km před cílem byla na čele velká, víc jak dvacetičlenná skupina jezdců. Ve spurtérském souboji porazil Alexej Lucenko Diega Ullissiho (UAE). Bonifikační vteřiny rozhodly ve prospěch jezdce Astany.

Do 5. etapy nastoupil tedy Alexej Lucenko v dresu lídra. Rovinatý profil s jedním kopcem s nadmořskou výškou 452 m hrál znovu do karet spurtérům. Tentokrát byl nejrychlejší Alvaro Hodeg (Quick-Step Floors). Za ním skončili John Degenkolb a Nathan Haas (Katusha-Alpecin). V celkovém pořadí se díky bonifikaci Nathan Haas dotáhl na Ulissiho. Oba ztráceli na Lucenka pouhé čtyři sekundy.

Na startu poslední, 6. etapy činil časový rozestup mezi prvním a 12. mužem celkového pořadí jen 10 vteřin. Rozhodovalo se v ulicích Instanbulu a zvítězil Sam Bennett. Druhé místo v etapě bral Španěl Eduard Prades (Euskadi Murial). Třetí dojel Jempy Drucker (BMC). Šest bonifikačních sekund a celkově lepší  umístění v poslední etapě rozhodly celkově ve prospěch Eduarda Pradese, bral 300 bodů. Jezdec na celkové druhém místě Alexej Lucenko získal 250 bodů, 215 bodů patřilo třetímu Nathanu Haasovi. 215. Zdeněk Štybar skončil celkově na 54. místě a získal 2 body.

Il Lombardia, 13. 10. 2018

Největší pozornost ale byla upřena k poslednímu Monumentu sezony. Po týdnu jednorázových klasik italského poháru jím vyvrcholil závěr podzimu. Startovní listina byla nabitá velkými jmény v čele s vedoucím jezdcem pruběžné tabulky Simonem Yatesem. Nový mistr světa a třetí muž bodování Alejandro Valverde rovněž nechyběl. Trojlístek jezdců z Top 10 doplnil Michael Matthews. Vítězem se stal jezdec měsíce října Thibaut Pinot (Groupama FDJ). Zisk 500  bodů ho vynesl na 17. místo. V cíli druhý Vincenzo Nibali (Bahrain Merida) dojel se ztrátou 32 sekund. Dalších šest bezúspěšných pronásledovatelů dovezl do cíle se ztrátou 43 sekund na vítěze Dylan Teuns. Náš Roman Kreuziger dojel 43. a v posledním závodě v dresu Mitchelton-scott získal 10 bodů. Víc jak čtvrtina jezdců, jak už to tak bývá, závod nedokončila. „Klasika padajících listů“ na v podstatě konečném celkovém pořadí jednotlivců Top 10 nic nezměnila.

Tour of Guangxi, 16. – 21. 10. 2018

Bodování bylo shodné se závodem Okolo Turecka. Do daleké Číny se vypravilo všech 18 týmů WT. Největší hvězdy sice už sezonu ukončily, přesto startovní listina obsahovala spoustu zajímavých jmen. Alexej Lucenko, Fabio Aru, Matteo Trentin, Richie Porte. Nejvýše postavený muž na žebříčku UCI byl Jasper Stuyven na 20. místě. Hned za ním figuroval Arnaud Démare.

Téměř absolutní rovina a v cíli víc jak stohlavý peloton. Ten projel trasu 1. etapy průměrnou rychlostí 45,46 km/h. V cílové rovince byl nejrychlejší Nizozemec Dylan Groenewegen (Team LottoNL-Jumbo) Za ním si body vybojovali Němec Max Walscheid (Team Sunweb) a nizozemský jezdec Fabio Jakobsen (Quick-Step Floors).

2. etapa měla profil ještě rovnější a dojezd svědčil nejlépe německému cyklistovi Pascalu Ackermannovi (Bora-hansgrohe). Fabio Jakobsen si dospurtoval pro druhé místo a Dylan Groenewegen pro třetí. Díky bonifikačním sekundám nastoupil i do 3. etapy v dresu lídra. V té už na startu chyběl Richie Porte (BMC), který den předtím vzdal.

3. etapa byla obrazem těch předchozích. Nizozemsko proti Německu. Jen aktéři na pomyslné bedně si prohodili pořadí. Fabio Jakobsen pro stáj Quick-Step Floors získal konečně vítězství, navíc mu patřila pozice lídra pelotonu. Pascal Ackermann si vybojoval druhé místo a třetí skončil Max Walscheid.

Cíl na kopci dokázal v, jinak opět rovinaté, 4. etapě dokonale zpřeházet pořadí Top 10. Nejvíc sil měl v závěru Ital Gianni Moscon (Sky) a šel do vedení. Za ním s odstupem několika sekund projel cílovou páskou Rakušan Felix Großschartner (Bora-hansgrohe) a s další malou ztrátou byl v cíli Rus Sergej Černeckij (Astana Pro Team).

5. etapa svým klasikářským charakterem v pelotonu žádné dělení neprovedla a Gianni Moscon si post lídra s přehledem dokázal pohlídat. První prolétl cílem Ital Matteo Trentin (Mitchelton-Scott), následovali Pascal Ackermann a belgický jezdec týmu Trek-Segafredo Jasper Stuyven.

V poslední etapě spurterský souboj Německo vs Nizozemsko vyzněl lépe pro tulipány, přestože Němci z Bory bodovali. Ale ani Pascal Ackermann a Rüdiger Selig na Fabia Jakobsena ve finiši nestačili. Závod rozhodla 4. etapa a její tři muži na bedně také v tomto pořadí stáli na bedně celkové a naplno bodovali. Gianni Moscon získal 300 bodů, FelixGroßschartner 250 a Sergej Černeckij 215 bodů. Sezona 2018 z pohledu WorldTour skončila.

Závěr

Poslední tři říjnové závody na celkovém pořadí jezdců Top 10 nic nezměnily. Králem sezony je vítěz Vuelty Simon Yates, druhé místo patří Peteru Saganovi. Bronz vybojoval nestárnoucí Alejandro Valverde, který dort své skvělé kariéry ozdobil sladkou třešničkou. Návrat na světovou scénu po těžkém zranění v minulém roce a titul mistra světa je záležitost vskutku famózní. Španěl plánuje jezdit ještě do olympiády v Tokiu.

Tým Quick-Step Floors překročil hranici 70 vítězství v sezoně a s obrovským náskokem vévodí celou sezonu světovému pelotonu. Chybí pouze vítězství na Grand Tour. S novým sponzorem to bude jistě jeden z hlavních cílů pro příští rok. Na opačném pólu zůstal, stejně jako loni, Team Dimension Data, jehož dres bude v roce 2019 hájit i Roman Kreuziger a posílená klasikářská squadra by měla pomoci lepším ziskům.

Profipeloton bodovaných WT jezdců obsahuje 418 jmen, dalších 198 je jich z týmů druhé divize. Naši tři zástupci se v něm rozhodně neztratili. Zdeněk Štybar vybojoval 1021 bodů a v konečné tabulce obsadil 36. místo. Roman Kreuziger získal 842 bodů a pozici č. 47. Jan Hirt ve své první sezoně v týmu WT získal 32 bodů a sezonu ukončil na 285. místě.