Bitva na Tourmaletu, nebo den pro únik?

nabor

Druhý den v Pyrenejích se bude dojíždět za „trojku“ Cauterets. Mnohé se ale může rozhodnout ještě před ní, na legendárním Tourmaletu.

První horská etapa uvrhla peloton do zmatku. Až na první dvě místa nezůstal v celkovém pořadí kámen na kameni a tím méně je jasné, co se bude dít dnes. Na začátku půjde hlavně o vytvoření úniku a sprinterskou prémii na 56,5. kilometru. Může ujet velká skupina a sebrat všechny body, na kopci jen osm kilometrů před prémií může zaútočit Sagan či Coquard a zkusit si dojet pro body, stejně tak ale může jít o velký souboj všech na samotné prémii. Poté se dá očekávat v závodě jisté uklidnění a sběr puntíkatých bodů zájemci o toto pořadí. Na 117. kilometru přijde první „jednička“ letošní Tour de France Col d’Aspin a po ní už Tourmalet včetně 5000 € pro prvního na vrcholu. Odtud je to do cíle 41 kilometrů, což je hodně i málo. Zbyde totiž už jen sklesat a prakticky okamžitě začíná finální výšlap dne na Cauterets. Toto stoupání až na úvod a závěr nenabízí velké sklony, čtyři kilometry před cílem ale přijde pasáž do 10 % a tam by se mohlo rozhodnout. Ze samotné prémie je to mírně vzhůru do cíle ještě 3,5 kilometru.

Ráz počasí by se neměl výrazně lišit od včerejška. Možná bude o pár stupňů chladněji, což ale přijde spíš vhod.

11. etapa - Aspin a Tourmalet

Jak již řečeno, je slušná šance, že vítězem dnes nebude velký favorit na celkové pořadí. Z druhého sledu se nabízí Valverde – průběžně čtvrtý, výborný sjezdař a možnost Movistaru, jak vystavit Chrise Froomea tlaku. Skvělý byl včera Pierre Rolland, který má útočení v krvi. Tvrdí, že nejede na celkové pořadí, já ho však podezřívám, že doufá v zisk několika minut z úniku a návrat do bojů o desítku. Průběžně 23., skoro 14 minut zpět. A ještě jeden útočný jezdec: Julián Arredondo. Ten se včera evidentně šetřil, chce etapu, pokukuje i po puntíkatém dresu a 42 bodů ve hře – to už by mohla být motivace.

Nejlepší vrchařské nohy má evidentně dvojka Froome – Quintana, nicméně oba slabší sjezdaři. Contador, Nibali a Rodríguez patří mezi sjezdařský výkvět, po včerejšku jsou však velkým otazníkem. Pokud by si pohodu ve stoupání udržel Gallopin, mohl by být on adeptem na útok v rámci top 10. Jinak je pole černých koní široké: Hesjedal, Ten Dam, bratři Yatesové, jezdci MTN-Qhubeka…

11. etapa Tour de France začíná v 11:45, první přenosy se připojí kolem 14:00 a dojezd lze očekávat mezi pátou a půl šestou.

Více informací =>